Akıllı telefon alırken bütçemiz doğrultusunda en uygun telefonu almaya çalışıyoruz. Örneğin; kamerasından, ekran büyüklüğüne; RAM’inden işlemcisine neredeyse tüm teknik özelliklerini inceliyoruz. Lakin akıllı telefonlarımızın yaymış oldukları ziyanlı sinyallerin ölçütünü söz eden SAR pahalarıne ne yazık ki dikkate almıyoruz.

Specific absorption rate yani kısaltılmış biçimi ile ‘SAR’ olarak nitelendirilen bu kıymet kısa vadede kulaklarda ısınma, baş ağrıları, ağır gerilim ve yorgunluk hissi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması, sersemleme, beyin tümörü riski, ve daha birçok rahatsızlığa sebep olabilmekle birlikte, uzun vadede ise cilt kanseri, yüksek tansiyon üzere değerli hastalıklara neden olabilir.

SAR bedeli 1 gramlık doku başına düşen kıymetlerle ölçülüyor, lakin dünya genelinde SAR kıymeti için standart hale getirilen tek bir limit bedel yok. Lakin yeni bir akıllı telefon alırken, aygıtın Avrupa Komisyonu’nun belirlediği 2W/kg’nin altında SAR limit kıymetine sahip olması tavsiye ediliyor. Belirlenen bu bedelinin üzerine çıkan telefonlar, ülkemizde de satışa çıkamıyor.

Pekala SAR pahası en yüksek telefon modelleri hangileri? Gelin en yüksek SAR pahasına sahip akıllı telefonların hangileri olduklarına yazımızın devamından daima birlikte göz atalım.

İşte en yüksek SAR kıymetine sahip akıllı telefonlar!

TCL 20 Pro 5G

SAR Bedeli 10g (Baş): 1.69 W/kg

TCL 20 Pro 5G

SAR Bedeli 10g (Vücut): 1.56 W/kg

OnePlus 5T

SAR Bedeli 10g (Baş): 1.680 W/kg