Dünyanın birinci COVID-19 hapı Molnupiravir’e kullanım onayı verildi. Merck & Co tarafından geliştirilen hap Covid-19 için yeni bir devri başlatacak.

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri bilim insanları salgının önüne geçebileek araçlar üretmeye çalışıyor. Virüsle gayrette en güçlü silahımız olan aşıdan sonra artık de Covid-19 ilacı geldi. Dünyanın birinci Covid-19 ilacı için kullanım onayı verildi.

Covid-19 hapı kullanılmaya başlandı! Pandemide yeni devir

İngiltere İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Heyeti, Molnupiravir’e kullanım onayı verildiğini açıkladı. İlaç planlandığı biçimde sonuçlar verirse artık Covid-19 hastaları hastaneye yatmalarına gerek kalmadan tedavi olabilecek.

İngiliz yetkililer ilacın kullanımıyla da ilgili açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda; Molnupiravir’in semptomların başladığı birinci 5 gün içerisinde kullanılması gerektiğini tavsiye ettiler. Fakat İngiliz hükümeti ile sıhhat otoriteleri, kesin karar için çalışmaları hala sürdürüyor. Bu nedenle ilacın kesin kullanım talimatı ile ilgili net bir bilgi mevcut değil. İlacın aktifliği hakkında da birtakım tartışmalar kelam konusu. Johns Hopkins Sıhhat Güvenliği Merkezi “Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral tablet tüm oyunun kurallarını değiştirir.” tabirlerine yer vermişti. İlaç ayrıyeten şu ana kadar çıkmış tüm Covid-19 varyantlarına karşı da tesirli görünüyor. Bu stil teşebbüsler çok yeni olduğu için şimdi bir şey demek için erken olunduğunun da altı çizildi.