Teknoloji devi Apple, Çin’de bir kere daha mahkemelik oldu. Akıllı telefonlarından şarj aygıtlarını çıkartan Apple’dan bu nedenle tazminat isteniyor. Kutudan çıkan kablonun başka aygıtlarla tıpkı güçlü performansı vermediği argüman edilenler ortasında.

Apple da bu ortalar davalarla uğraşan başka firmalar kategorisinde yerini aldı. Hatırlarsanız firma en son Microsoft ile bulut depolama alanında rekabet halinde olduğundan ötürü yazılım devi ile davalık olmuştu. Gerçi bu sıralar hepimizin tanıdığı o meşhur firmalar daima davalık oluyorlar.

Geçenlerde de Facebook Giphy’i satın alma sürecindeki kuralları ihlal ettiği münasebeti ile rekor bir cezaya çarptırılmıştı. Artık ise Apple kutusundan şarj aygıtlarını çıkarttığı için davalık oldu.

Çin’den Apple’a bir dava daha!

Dünyanın en tanınan akıllı telefon üreticilerinden olan Apple’a bir dava daha açılıyor. Bilindiği üzere şirket yeni iPhone modellerinde kutudan şarj aygıtını ve kulaklığı çıkarmıştı. Apple‘ın bu hamleyi yapmasının nedeni olarak atık üretimini azaltacağı istikametindeki kanısıydı. Lakin Apple kullanıcıları bu fikre reaksiyon göstermişti. Son olarak ise Çin Halk Cumhuriyeti‘nde Apple bu kanıdan dolayı mahkemelik oldu.

iPhone 12 Pro Max satın alan birtakım öğrenciler kutuda şarj aygıtını göremeyince olayı mahkemeye taşıdılar. Argümana nazaran kutudan çıkan USB-C girişli kablo piyasadaki başka eserlerle birlikte uyumlu çalışmıyor. Bu da Apple’ın yaptığı reklamların aldatıcı olduğu kanısını ortaya çıkarıyor

Üniversite öğrencileri ayrıyeten Apple‘dan şarj başlığı da talep etti. Mahkeme davada, masrafların ödenmesi ve 100 yuanlık (16 dolar) tazminat da istedi. Apple’ın mahkemede yaptığı savunmada, şarj başlığı olmadan telefon satışı yapan öteki firmalarında olduğunu söyledi.

Apple buna emsal bir sebepten ötürü Brezilya‘da da sıkıntılar yaşamıştı. Brezilyalı yetkililer bu problemden ötürü Apple‘a 2 milyon dolar ceza kesmişti. Fransa’da tüketici yasalarında yer alan bir husustan ötürü Apple EarPods kulaklıklarını kutulara geri getirmişti.

Tüketicilere sunması gerekli olan şarj aygıtlarını çıkartan kimi firmalar bu adımdan geri dönmüş ve kutularda şarj başlıklarına yer vermişti. Umarız Apple’da birgün şarj aygıtlarını kutulara eklemeyi ihmal etmez.