Dolar kurundaki çalkalanmalar ve TL’nin dolar karşısında paha kaybetmesi her alanı etkiledi. Buna Apple‘ın Türkiye satışları da dahil. Şirket dün akşam Türkiye için satışları durdurdu. Kısa müddette fark edilen ve toplumsal medyaya taşınan olay bugün farklı detaylarla şekillendi. Buna nazaran Apple verilen siparişleri de iptal etmeye başlamış.

Dolar ve TL ortasındaki bu fark ve Apple ile ilgili yaşanan durum yabancı medyaya da yansıdı.

Apple’ın Türkiye satışlarını durdurması yabancı medyaya yansıdı

Yabancı medyada, “Apple, eserlerinin Türkiye’deki satışını süreksiz olarak askıya aldı. Haber, ülkenin ekonomik bir krizden muzdarip olduğu ve bölgenin para ünitesinin kıymetli ölçüde düştüğü bir sırada geldi. Reuters raporuna nazaran , Türk lirası bu hafta başında yüzde 15’lik kayda bedel bir düşüş yaşadı ve bu da devam eden ekonomik krizi daha da kötüleştirdi. Husus, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son faiz indirimlerini savunmasıyla ortaya çıkıyor. Cupertino merkezli devin resmi Türkiye mağazası şu an itibariyle yayında ve çalışıyor lakin kullanıcıların sanal sepetlerine aygıt eklemelerine müsaade verilmiyor.” tabirleri yer aldı.

“Şu anda Türk Lirası yaklaşık 0.078 ABD Doları’na denk geliyor, fakat Cumhurbaşkanı faiz oranlarını yükseltmeyi reddettiği için enflasyon yüzde 20 civarında. Öbür bir deyişle, düşüş eğiliminin daha da devam etmesi bekleniyor. Ne yazık ki, Apple’ın bölge için planları şu anda bilinmiyor, fakat bunun sadece iPhone tarafından uygulanan süreksiz bir tedbir olduğunu varsayarsak, mağazaların yakında tekrar açılmasını bekleyebiliriz. Bölgede devam eden ekonomik durumla birlikte, “yakında” hala hayli bilinmeyen bir açıklama”