Apple ve BOE ortasındaki yeni bir muahedenin yapıldığı haberi bölüme bomba üzere düştü. Çinli şirket BOE, Samsung ve LG‘yi atlayarak iPhone için en büyük OLED panel tedarikçisi haline gelebilir.

Apple şu anda LG ve BOE üzere başka ekran sağlayıcıları ile çalışıyor olsa da en son iPhone modellerinden birine sahipseniz, aygıtınızın bir Samsung ekranına sahip olması olasıdır. Bununla birlikte, son gelişmeler ile birtakım detayların birkaç yıl içinde değişebileceğini gösteriyor.

Güney Koreli Samsung firmasının gelirinin çok kıymetli bir kısmı elektronik bileşenlerin üretiminden geliyor. Aslında, iPhone X’in 2017‘de gelmesinden bu yana, Samsung Apple telefonlar için OLED panellerin en büyük üreticisi pozisyonunda.

Apple’ın BOE ile Mutabakatı Samsung İçin Büsbütün Duygusal!

Samsung, Apple’ın OLED ekranların ana tedarikçisi olmaktan çıkıyor. İnanılmaz lakin Samsung’un Apple’a 1 milyar dolar ceza kestiği istikametinde haberler mevcut.

Bahsedildiği üzere OLED ekran üreticisi BOE, B7, B11 ve B12 fabrikalarını 2023 yılı için Apple’ın iPhone’u için OLED panel üretim merkezlerine dönüştürmek için çalışacak üzere görünüyor. Bu biçimde, Apple ekran tedarikçisi olarak Samsung ve LG yerine BOE’yi kullanacak.

Fabrikalardaki ilgili değişikliklerle BOE, Samsung Display‘in bugün elde ettiğinden daha büyük bir OLED panel üretimi elde edebilecek. Bu nedenle değişiklikler yalnızca LG’yi etkilemekle kalmayacak, birebir vakitte Samsung’u çok makûs bir yerden vuracak. Samsung artık BOE ve LG üretimleri kâfi olmadığında son deva olarak alternatif seçenek olacak.

Emsal biçimde, Bunun yalnızca iPhone‘ları etkilediğini belirtmek de yarar var. iPad’ler ve Mac‘ler üzere öbür eserlere gelince, Apple’ın bu eserlerde kararı şimdi tam olarak net değil. Aslında, her iki eserin en bariz modelleri şimdi OLED teknolojisine geçmedi, hala IPS ekranlar kullanılıyor.