Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri her şey değişti. Uzun mühlet sokağa çıkma yasakları ve karantina uygulamaları hayatımızdaydı. Virüsün yayılmasını engellemek için yapılan eforlar herkesin hayatı üzerinde tesir yarattı. Aşının bulunmasıyla hayat yavaş yavaş olağana dönmeye başladı diyebiliriz.

Bu kapsamda vatandaşlar iki doz aşılama uygulamasına katıldılar. Aşı ile birlikte virüse karşı elimizde güçlü bir silah oldu. Böylelikle hayat da olağan akışında akmaya başladı. Okullar açıldı ve sokağa çıkma kısıtlamaları kalktı. Lakin artık ise üçüncü doz aşı ile ilgili duyuru yapıldı.

3. doz koronavirüs aşısı açıklaması geldi!

Koronavirüs salgınında dünya genelinde olay sayılarında tekrar bir artış kelam konusu. Kış aylarının da gelmesiyle virüs tekrar kendini göstermeye başladı diyebiliriz. Mümkün bir yeni dalga salgının yaşanmaması için ise şimdiden tedbirler alınıyor.

Birtakım ülkeler tekrar sokağa çıkma yasağı üzere kısıtlamalara başladı. Bu süreçte aşılama çalışmalarına hiç olmadığı kadar kıymet veriliyor. Birtakım ülkelerde üçüncü doz aşı tekrar gündeme gelince ülkemizde de emsal bir husus gündeme geldi.

Bilim Konseyi toplantısında ana gündem olan üçüncü doz aşı hakkında Fahrettin Koca açıklık getirdi. Fahrettin Koca’nın açıklamasında ”Bilim Konseyinde; mRNA AŞISI olup, 2. doz üzerinden 6 ay geçmiş bireylere 3. DOZ yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Öncelikli kümeler; 60 yaş üzeri, 16-60 yaş ortasında ve ek hastalığı olanlarla başta sıhhat çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlardır.” tabirlerine yer verdi. Buna nazaran tıpkı aşılama çalışmalarının başlangıcında olduğu üzere öncelikli kümeler başta olmak üzere üçüncü doz uygulamaları başlayacak.” sözlerini kullandı.