Avustralya Meteoroloji Ofisi (BOM) bugün Pasifik’te El Nino tabiat olayının soğuk evresi olan “La Nina” evresinin başladığını duyurdu. Yetkililere nazaran, La Nina’nın Güney yarım kürede 2022 sonbaharına kadar tesirli olacağını ve yaz aylarına giren Avustralya ülkesinde ağır yağışlara, sellere ve şiddetli fırtınalara sebebiyet verebileceğini duyurdu.

Avustralya Meteoroloji Ofisi, La Nina hava olaylarının artık başladığını ilan etmiş oldu. Ofisin yaptığı açıklamaya nazaran El Nino’nun daha soğuk evresi olan okyanus ve atmosferik hava olayı La Nina’nın başladığını ilan eden Avustralya meteoroloji yetkilileri, bu yılki La Nina’nın geçen yıllara nazaran biraz daha zayıf olacağını tabir etti.

La Nina’nın tesirli olduğu geçen yıllarda Avustralya’da ” Yüzyılda bir olan ” şiddetli yağmurlara neden olmuştu. Yetkililerin açıklamasında “İklim modellerine nazaran, La Nina’nın kısa ömürlü olacağını ve Güney yarımkürede yazın sonlarına yahut 2022 sonbaharı başlarına kadar devam edebileceğini gösteriyor. La Nina tabiat olayı, yaz aylarında Avustralya’nın kuzey ve doğusunun tamamında ortalamanın üzerinde yağış mümkünlüğünü artırıyor” tabirlerini kullandı.

La Nina nedir?

La Niña, El Nino-Güney Salınımı (ENSO) olarak bilinen hava olayının üç kısmından yalnızca biri olarak tanımlanıyor. El Nino sıcak evre olarak bilinirken, La Nina ise daha soğuk geçen evre olarak isimlendiriliyor.

La Nina, Pasifik Okyanusu’ndaki ılıman yüzey sularının Güney Amerika’dan Endonezya’ya sürüklenmesi ve nispeten daha soğuk olan suların yüzeye çıkmasıyla meydana geliyor. Yaz mevisimine geçen Avustralya kıtasında sıcakların düşmesine neden olan La Nina, Kuzey Amerika ve Kanada’da ise kar fırtınaları riskini önemli manada yükselten kıymetli tabiat olayıdır.