Android 12 daha yeni uyanmaya başlıyor ve Android‘in bu yeni sürümünün kullanıcıların çoğunluğuna ulaşması biraz vakit alabilir. Açıkçası düşündüğünüzde bir yıl eski Android 11 sürümünün dağıtım açısından en tanınan işletim sistemi olduğunu iddia edebilirsiniz. Ne yazık ki, bilgiler aksini gösteriyor.

Google, son birkaç yılda güncelleme dağıtım sürecini düzgünleştirmek için Android OEM’lerle birlikte çalıştı. Samsung, OnePlus, Xiaomi ve hatta Oppo üzere markalar daha süratli yeni güncellemeler sunma taahhüdünü sundular. Android 12 için bilgiler burada kullanılamadı zira şimdi yeteri kadar bilgiye ulaşılamadı.

2021’de Dünyaya Android 10 Hâkim Oldu!

2021’de Google’ın Android Stüdyosu, 2019’un Android 10‘larını akıllı telefonlarda Android İşletim Sistemi’nin en çok kullanılan sürümü olarak ilan etti. Evet, Android’in dünya çapında en yaygın kullanılan sürümü Android 10!

Android Studio’da kullanıcı dağılımı ise şöyle; Android 10‘un genel olarak yüzde 26,5’lik bir hisseyle dünyanın en yaygın kullanılan Android işletim sistemi olduğu katılaştı. 2020’nin Android 11’i yüzde 24,2’lik toplam hisseyle ikinci sırada yer alıyor, Android 9 Pie sürümü genel olarak yüzde 13,7’lik bir hisseyle üçüncü sıraya sahip.

Bununla birlikte, dağılım, tüm uygun iPhone‘ların güncellemeyi yepisyeni modellerle tıpkı gün aldığı Apple’ın iOS dağılımından hala uzak. Ayrıyeten Apple, 6 yıla varan yazılım takviyesiyle dala öncülük ediyor. Örneğin, 2015 iPhone 6S kısa mühlet evvel yeni iOS 15 güncellemesini aldığında, o periyot hiçbir Android telefon 2018’den sonra rastgele bir güncelleme alamadı.