Global akıllı telefon pazarı yüzde 6 küçüldü ve dünya genelinde akıllı telefon satışları toplamda 342 milyon adete geriledi. Bununla birlikte, devam eden global bileşen zahmeti Çin ve Avrupa‘nın kimi bölgeleri üzere değerli pazarların yavaş toparlanması nedeniyle pazar daraldı.

Bileşen badiresi nedeniyle sevkiyatlar azalırken, orta ila üst seviye akıllı telefonların güçlü sevkiyatları ile dal 100 milyar doların üzerinde rekor üçüncü çeyrek geliri elde etti.

Akıllı Telefon Satışlarında Başkan Kim Oldu!

Eylül çeyreğinde, Haziran çeyreğine nazaran yaşananlardan daha da sert arz kısıtlamaları meydana geldi. Global yarı iletken sıkıntısı sonucunda son tüketiciler telefon tedariki kasvetini yaşadı. Arz talep uyumsuzluğu nedeniyle, akıllı telefonlarda kullanılan bileşenlerin birçoklarında üst taraflı fiyat hareketleri görüldü ve birtakım büyük kesim tedarikçileri, kimi modellerin perakende fiyatlarını artırmak zorunda kaldılar.

Apple ve Samsung üzere başkan firmalar premium serilerini sırasıyla iPhone 13 serisi ve Fold serisiyle yenileyerek, verimli tedarik zinciri idaresiyle krizden müspet istikametli çıkmayı başardılar.

2021 Üçüncü Çeyrek Piyasa Özeti:

  • Samsung, Vietnam fabrikalarında sistemli operasyonların tekrar başlaması ve yeni katlanabilir serisinin başarılı bir halde piyasaya sürülmesiyle 2021 üçüncü çeyrekte 69 milyon adet eser sevk etti. Samsung, 69 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile 2021 üçüncü çeyrekte de bir numaralı yerini korudu.
  • Apple, 2021 üçüncü çeyrekte sevkiyatta yüzde 15 artışla 48 milyon adet sevkiyat yaptı. Bu büyümede, en son iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesi ve iPhone SE 2020’nin beklenenden daha güçlü performans göstermesi tesirli oldu.
  • Xiaomi, 2021 üçüncü çeyrek 44.4 milyon adet sevk etti.
  • OPPO, 2021 üçüncü çeyrek 38.1 milyon adet sevk etti.
  • Vivo, 2021 üçüncü çeyrekte 17.0 milyon adet sevk etti.
  • Huawei, 2021 üçüncü çeyrekte 5.8 milyon adet sevk etti.
  • Realme, 2021 üçüncü çeyrekte 16.0 milyon adet sevk etti.

Global akıllı telefon toptan sevkiyat gelirleri 100 milyar doları aştı. Markaların bu periyotta daha düşük gelir getiren akıllı telefonlar yerine orta fiyatlı akıllı telefonlarını pazara sunarak daha hakikat strateji belirledikleri görülmektedir. Apple, akıllı telefon pazarı gelirine öncülük ederek pazarın yaklaşık yüzde 37‘sini yakalarken, Samsung, Fold serisinin başarılı lansmanının tesiri ile gelirini yüzde 32 artırmayı başardı.