Yeni alan adı kayıt etmeden veya satınalmadan önce mutlaka DA ve PA sorgulaması yapılmasını öneriyoruz. Domain otoritesi dışarıdan almış olduğu backlinkler başta olmak üzere bazı değişkenler üzerine kurulu olan bir sistemdir. Domain otoritesi yüksek olan sitelerin Google ve benzeri arama motorlarında çok daha hızlı yükseldiği gözlemlenmiştir ve neredeyse tüm SEO uzmanları bu konuda görüş birliği içerisindedir. Eskiden Google tarafından PageRank sistemi vardı lakin bir süre sonra Google bu verileri gizli tutmaya başladı ve artık yayımlanmıyor. Domain otoritesi konusunda PageRank sistemi kaldırılınca DA ve PA değerleri tek kriter olarak kabul edilmeye başlandı.

DA kısaltmasının açılımı Domain Authority ve PA kısaltmasının açılımı da Page Authority kelimelerinden gelmektedir. Biri domainin ana değerlerini diğeri de alt sayfalarının değerlerini ifade etmektedir.

https://dapasorgula.com/ adresinde tek seferde beş adet domaini toplu olarak hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Değerleri doğru olarak verdiğini bizzat test edip onayladığımız için bu siteyi sizlere önermekteyiz. DA Sorgulama ve PA Sorgulama sonuçlarının yanında; toplam ve kaliteli backlink sayısı, spam skor, alexa değeri, domain yaşı gibi değerler ile alan adının dolu olup olmama durumunu görebiliyorsunuz.

Alan adı yaşı ve müsaitliği kısmına tik atarsanız bu sonuçları da görebilirsiniz lakin sizin için daha hızlı sonuç almak önemliyse DA ve PA Sorgusu yaparken, bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

Alınacak domain listenizi DA PA Sorgula  adresinde beşerli olarak seri bir şekilde sorgulayabilir ve ona göre alacağınız adresler arasında tercih yapabilirsiniz.