0 oy
179 gösterim
Domain Değerlendirme kategorisinde

ehliyetruhsat.com ne kadar eder sizce ? 

1 cevap

0 oy
(900 puan)
İlk olarak 2011'de kayıt edilmiş ama aktif olarak uzun süre kullanılmamış. Yine de adı ile alakalı işlerde geçmişi olması bir avantaj. DA ve PA değeri yok bu konuda bir artı yada eksimiz bulunmuyor. Domain yaşıda oldukça yeni buradan da bir artımız yok. Uzantısıda güzel lakin kelimeler birbiri ile alakalı görünse bile aranma hacmi bakımından oldukça düşükler birleştiklerinde.

Ehliyet sınav soruları, randevu, çıkmış sorular gibi pekçok aranma hacimli kelime öbeğine sahip bir adres ama ehliyetruhsat.com maalesef onlardan birine hitap edmiyor. İkisi birbirinden bağımsız kelimeler ve birbirlerini tamamlamıyorlar.

Örneğin sinemavizyon.net diye adres alırsınız ve vizyona girecek sinema filmleri üzerine haberler paylaşabilirsiniz yazı başlıklarında iki kelimede geçer ama sizin domaininizde iki kelime birleştiğinde aranma hacmini arttıracak bir sonuç elde edilmiyor aksine bağımsız iki kelime. Birlikte taşınmaları dışında aranma hacimlerinde bir ortak yanları yok maalesef.

Ama akılda kalıcı bir adres olduğuda aşikar. Bu tür adreslere ne keyword, ne jenerik diyoruz bu adresler marka potansiyeli olan adres sınıfına giriyor bizim değerlendirmelerimizde. Bunun anlamı da domain olarak değeri 100 TL altı olmasına rağmen projelendirildiği takdirde akılda kalıcı (isimyakala.com örnek gösterebiliriz tek başına aranma hacimli değil ama akılda kalıcı kelime öbeği) özelliği sayesinde değerini katlayacak bir adrestir.

Bu konuda aldığımız eleştirilerin başında her domain projelendirilip bir yerlere gelirse iyi fiyatlara satılır yönünde yorumlar alıyoruz. Lakin burada bahsettiğimiz domain şuan 100 TL ise ve sitenizin değeri 4.000 TL ise siz artık bu siteyi 4.000 + 100 = 4.100 TL değil 4.500 TL'ye satabilirsiniz.

Çünkü akılda kalıcı bir isim olduğunuzda proje ile birleştiğinde site satışında kolaylık sağlıyor ve domain daha da değerli hale geliyor (yine aynı örnek şuan "isim yakala" aranması ile sitemize giren sürekli takipçilerimiz siteyi kurarkenki hedef kelimelerimiz ile giren sayısından daha fazla duruma gelmiştir).

21 soru

21 cevap

1 yorum

775 üye

Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 519 gösterim
0 oy
1 cevap 417 gösterim
0 oy
1 cevap 469 gösterim
14 Ocak 2019 Genel kategorisinde Admin (900 puan) sordu
...