Google, birkaç kez, URL yapısına bir anahtar kelime eklemenin, küçük de olsa bir sıralama faktörü olduğunu söyledi. Önerileri, kullanıcılar için URL’ler oluşturmak ve bir web sitesini uygulamak için yeniden yapılandırmamaktır.

Yine de, gelecekteki sayfalara anahtar kelimeler eklemeye başlamak isteyebilirsiniz.

URL’deki anahtar kelime ile ne demek istiyorsunuz?

Bir URL (Tekdüzen Kaynak Bulucu), belgeleri çevrimiçi olarak adreslemek için standartlaştırılmış adlandırma kuralıdır.

URL’nin birkaç farklı bölümü vardır ve tam bir açıklama bu makalenin kapsamı dışında olsa da, bu sayfada URL ile ilgili bazı temel bilgileri görebilirsiniz:

Bir URL'nin farklı bölümleri

Daha da önemlisi, hem dizinlerde hem de URL’nin web sayfası kısmında birkaç anahtar kelimenin kullanıldığını görebilirsiniz. Bu tür anahtar kelimelerin kullanımının aşağıdaki arama sonuçlarında nasıl göründüğünü görebilirsiniz:

Anahtar kelimelerin arama sonuçlarında nasıl göründüğü.

URL’ye bir anahtar kelime eklemek Google sıralamanızı yükseltir mi?

Google çalışanlarının Uzmanlarının söylediklerine derinlemesine bir göz attık:

URL’lerdeki anahtar kelimeler Google SEO için abartılıyor.

Bir Google Web Yöneticisi Eğilim Analisti olan John Mueller, yakın tarihli bir Tweet’te şunları söyledi:

URL’lerdeki anahtar kelimeler Google SEO için abartılıyor. Kullanıcılar için URL’ler oluşturun. Ayrıca, mobil cihazlarda genellikle onları görmezsiniz bile.

Tweet’i aşağıdan görüntüleyebilirsiniz:

Bunun bir sıralama faktörü olmadığını söylediğine inanmıyoruz, sadece o kadar küçük ki, zamanınızı kullanılabilirlik gibi başka şeylere harcamanız daha iyi.

URL’nizde Anahtar Kelimeler kullanmak çok küçük bir Sıralama Faktörüdür.

26 Ocak 2016’da Mueller, bir İngilizce Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri görüşmesinde bunun bir sıralama faktörü olmasına rağmen etkisinin çok küçük olduğunu söyledi:

Bunun gerçekten küçük bir sıralama faktörü olduğuna inanıyorum, bu yüzden gerçekten zorlamaya çalışacağım bir şey değil. Ve bu, URL’ye anahtar kelimeler ekleyebilmeniz için bir siteyi yeniden yapılandırma çabanıza bile değdiğini söyleyeceğim bir şey değil.

Mueller kesinlikle mevcut URL’leri değiştirmenizi önermez ve SEO açısından zorlama konusunda çok endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Bununla birlikte, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz gibi, URL’nize anahtar kelimeler eklemek isteyebileceğiniz başka nedenler de var.

Hangout’un ilgili bölümünü aşağıdan dinleyebilirsiniz:

SearchLaboratory tarafından yapılan bir Deney, sıralamalar üzerinde kesin bir etki gösteriyor.

SearchLaboratory tarafından iki farklı alan anahtar kelime üzerinde gerçekleştirilen gerçek dünya testi şunu açıkça gösterdi:

her iki anahtar kelime için en yüksek sıralamaya sahip sayfa, URL’de anahtar kelime bulunan sayfadır.

SearchLaboratory, aşağıdaki parametrelerle tam olarak rastgele oluşturulmuş anahtar kelimeleri hedefleyen farklı alanlarda rakip web siteleri kurdu:

 • Bir alanın URL’sinde anahtar kelime varken diğerinde yoktu.
 • Her iki sayfa da içerikte ilk kelime olarak anahtar kelimeden bahsetmiştir.
 • Tek fark, URL yapısıydı.
 • Test, iki farklı uydurma anahtar kelime ile iki kez yapılmıştır.
 • Alan adları yeni ve kullanılmamıştı.

Sonuçlar belliydi. Belirtilen anahtar kelimeler için indekslenen ve sıralanan tüm sayfalar ile, her iki anahtar kelime için en yüksek sıralamaya sahip sayfa, URL’de anahtar kelime bulunan sayfaydı.

Aşağıdaki testler için SERP sonuçlarının ekran görüntülerini görebilirsiniz:

Test 1:

URL testindeki anahtar kelime 1

Test 2:

URL testi 2'deki anahtar kelime

Önem etki zamanla azalan bir sıralama faktörü olarak.

SearchMetrics’e göre, URL’deki bir anahtar kelime ile sıralamalar arasındaki korelasyon 2012 ile 2014 arasında önemli ölçüde azaldı.

Kanıtlar, öneminin son birkaç yılda önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. 2012, 2013 ve 2014 yılları için aşağıdaki tabloya bakıldığında, URL’deki anahtar kelime ile sıralamadaki konum arasındaki korelasyon önemli ölçüde azaldı:

SearchMetrics, URL'deki anahtar kelimeleri ve Alan adı korelasyonunu rapor eder.

Bu veriler Moz tarafından bildirildi, ancak 2014’te SearchMetrics’ten alındı.

Orijinal verileri bulamıyoruz (Arama ölçümleri yalnızca bir infografik aracılığıyla özeti gösteriyor gibi görünüyor). 2015 verileri anahtar kelimenin Alan Adındaki korelasyonu hakkında rapor verirken, anahtar kelimenin URL’de olması konusunda sessizdir. Mueller’in son yorumları ışığında, bu veri bir sıralama faktörü olarak küçük etkisini desteklemektedir.

Sahip olduğu doğrudan etkinin şu anda oldukça düşük olduğuna inanıyoruz. Yine de, okuyucular için daha iyi olması nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan bir SEO perspektifinden sayısız fayda var gibi görünüyor.

Google’ın SEO Başlangıç ​​Kılavuzu, yararlı olduğunu ima eder

Google SEO başlangıç ​​kılavuzu bu konuda çok net. Diyor ki:

URL’niz alakalı kelimeler içeriyorsa, bu, kullanıcılara ve arama motorlarına sayfa hakkında bir kimlik veya garip bir şekilde adlandırılmış bir parametreden daha fazla bilgi sağlar.

Bu uygulamaya bağlı kalmanın ne kadar etkili olacağını tam olarak göstermiyor, ancak aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, nokta cesur ve net:

Google SEO Başlangıç ​​Kılavuzu, URL'deki anahtar kelimelerin bir sıralama faktörü olduğunu belirtir.

Sayfa URL’sindeki anahtar kelimeler ‘biraz’ yardımcı olur.

Matt Cutts, 5 Mart 2009 tarihli bir videoda şunları söyledi:

URL’de anahtar kelimelerin olması biraz yardımcı olur. URL’nize bir ton anahtar kelime doldurmanız o kadar da yardımcı olmuyor. Biliyorsunuz, dört veya beş anahtar kelimeniz olan kullanıcılar için iyi olan uygun bir yol varsa, bu faydalı olabilir.

Matt Cutts’ın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Uygulanması için herhangi bir en iyi uygulama önerebilir misiniz?

Dikkate alınması gereken birkaç şey var:

 • URL’lerde anahtar kelimeler kullanın.
 • Yaklaşık beş kelimeden sonra, anahtar kelimenin URL’deki ağırlığının azaldığına dair bazı öneriler var. Bu nedenle, anahtar kelimenin URL’nin başına doğru olması tavsiye edilir.
 • İnsanlar ve Google tarafından okunmasını kolaylaştırmak için kelimeleri tire ile ayırın.
 • Mümkünse URL’de sayısal kimliği olmayan bir, iki veya üç kelime kullanın.
 • Yalnızca anahtar kelimelere odaklanmayın. Mümkün olduğunda kısa ve açıklayıcı URL’ler seçin
 • Anahtar Kelime Doldurmaktan Kaçının. URL’de anahtar kelimeleri aşırı kullandığınızda, anahtar kelime doldurma için spam cezasına neden olabilir.

URL’ye bir anahtar kelime eklemenin başka faydaları var mı?”

URL’nizde bir anahtar kelime veya anahtar kelime kullanmanın birkaç başka faydası daha vardır:

 • Taraması daha kolay – Google SEO Başlangıç ​​Kılavuzu’na göre, açıklayıcı kategoriler ve sayfalar oluşturmak, “dokümanlarınızın arama motorları tarafından daha iyi taranmasını sağlayabilir.” Geçici bir sıralama artışı sağlayan yeni içerikle, herhangi bir değişikliğin alınabilmesi için web sitenizin daha sık taranması faydalı olabilir.
 • Bağlantı kurmak daha kolay – Kolayca hatırlanan bir URL oluşturmak, bağlantı kurmayı kolaylaştırabilir. Aşağıdaki resimdeki URL’yi hatırlar mısınız?

Uzun, yararsız, numaralı bir URL'yi gösteren bir resim

 • Tıklama oranını artırın – URL’de anahtar kelimeler olması, kullanıcının o sayfada ne tür içerik bulabileceğini bilmesine yardımcı olabilir, böylece o sayfayı tıklama olasılıklarını artırır:

Anahtar Kelimeler içeren faydalı bir URL, TO'yu nasıl artırabilir?

 • URL, bağlantı metni görevi görebilir – URL’nin bağlantı metni olmadan kopyalanıp diğer web sayfalarına yapıştırıldığı durumlarda, URL’nin kendisi bağlantı metni olarak işlev görür. Bu, sıralamalara yardımcı olur. Bu, önceki noktalar için yukarıdaki resimde gösterilmiştir.