SEO Makaleleri ve Google İçin Önemi

SEO uyumlu makale en kısa tabiri ile ziyaretçiye aradığı bilgiyi veren ve bunu yaparken tatminkar kaynaklar sunan veya bilgi birikiminin ortaya koyulduğunu hissettiren yazılardır. Makale yazımında anahtar kelime kullanım yüzdesi ve okunabilirlik kalitesi en çok dikkat edilen iki ana başlıktır. Yazımızın devamında hit getirecek makale yazımının nasıl yapılacağına dair diğer detayları ve örnekleri bulabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu denildiğinde eskiden akla footer backlinkler ve tanıtım yazılarından sonra gelen SEO uyumlu makaleler değişen algoritmalar ile ilk sırayı almış durumda.

İnternet arama motorları arasında lideri konumunda olan Google kendini sürekli güncellediği için zirvedeki yerini konuyor. Bu güncellemeler ile de seo uyumlu makalelerin önemi her geçen gün daha da kendini hissettiriyor.

İyi yazılar, anlaşılması kolay, yazılması zor olan yazılardır. Wang Chung

Makale Nasıl Yazılır?

Biraz daha temele inip makale yazımında nelere dikkat etmemiz gerektiğini birlikte irdeleyelim. Günümüzde özgün ve SEO uyumlu makaleler satın almak oldukça zor bir hale gelmiştir. Anahtar kelime seçimleri ve makale içeriği bir makale yazılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerdir. Makale yazısının kalitesi ve SEO uyumu paralel ilerlemektedir. Makaleler sitenizin Google aramalarında en iyi yerleri almasını sağlar. Hal böyle olunca iyi bir makale almalı ve bu hizmeti çok fazla önemsemelisiniz. Özellikle son dönemde Google’da “SEO” kelimesini arattığımızda ortaya çıkan sonuç; artık içerik kalitesinin her şeyden önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Birnevi artık makale artık SEO için atılacak adımlardan en önemlisi konumundadır.

1) Okunabilir Yazılar Yazın

Makale yazımında özgünlük kadar, sitede kalma oranını ve tekrar dönen ziyaretçileriniz olmasını da hedeflemeniz gerekiyor. Buda demek oluyor ki lafı dolandırmadan ve bilgi odaklı içerikler üretmeliyiz. Eğer ziyaretçiler aradığını bilgiyi sitenizde tam anlamıyla bulabiliyorsa bundan sonra da sitenizi takip edebilirler. Okunabilirlik derecesi kaliteli içerik üretirseniz de kullanıcı deneyimi açısından ziyaretçilerinizi memnun edebilirsiniz. Bunun için esas nokta, kullanıcıyı yormayan kısa ve öz cümleler kurmaktır. İnternet çağındayız ve hız herşey demek. Okuyacak, sindirecek, araştıracak bir dünya bilgi var. Ziyaretçilerinizi aynı cümleyi iki yada üç defa okutmadan ilk seferde kolayca anlaşılır şekilde servis etmelisiniz.

2) Yazım Kuralları ve Görsel Kullanımı

Temel kurallardan bir diğeri ise makaleleri mutlaka word ve benzer ayarda programlar ile yazarak Türkçe imla kurallarına uyup uymadığınızı ve herhangi bir hata yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz olacaktır. Bir İngiliz üniversitesin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, klemileirn hrfalreiinn hnagi srdıaa yzalıdkılraı önlemi dğeliimş. Öenlmi oaln brinci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfraliren srısaı krıaışk oslada ouknyuorumş.Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btüün oalark oykuorumuşz. Yinede siteye giren kişi imla kurallarına dikkat edildiğini gördüğünde o sitede bir ciddiyet duygusu hisseder. Tersi durumda ise antipatik bir görüntünüz oluşacaktır ziyaretçi gözünde. Yazım kuralları ile birlikte güzel görseller (resimler ve videolar) ile yazılarınızı güzelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu resimleri inceleyen ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre kalacaklar ve buda sizin SEO puanınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

3) Makale Bir Siteye Ne Katabilir?

Makaleler sitenizin geleceği bakımından ayrı bir yere sahiptir. Sitenize gireceğiniz makalelerle site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Google uyumlu anahtar kelime seçimleri ile makaleyi tamamlayarak sitenize katkısını arttırabilirsiniz. Etkili yazılan makalelerle site trafiğini arttırmak artık çok kolay. Bunun için profesyonel hizmet veren arkadaşlara da özel sitelerde ve popüler webmaster forumlarında rastlayabilirsiniz. Eğer ilk kez makale alacaksanız; önce makaleyi teslim edecek ve eğer memnun kalırsanız ödeme yapabileceğiniz şekilde anlaşmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüzde forumlarda taban fiyatlar 100 kelime 1 TL veya 1.5 TL olacak şekilde belirlenmiş durumda. Bu fiyata özgün bir makale alımını gayet uygun olarak görüyoruz. Biz sitelerimize ortalama 2 yada 2.5 TL civarından sipariş vermekteyiz lakin doğru kişi ile çalışıyorsanız ve verim alıyorsanız harcadığınız para mutlaka size geri dönecektir.

4) Rakiplerinizi İnceleyin

Peki, seo yazıları nasıl yazılmalıdır? Öncelikle bir kelime analizi yaparak doğru anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. İkinci olarak rakip analizi yaparak rakipleriniz ile ilgili araştırma yapıp özgün konular da seo makaleleri üretmelisiniz. Üçüncü aşama ise etki ettiğiniz kriter yani sadece bayan kesim mi yoksa genç kesime mi hitap ediyor gibi araştırmaları yapmalısınız. Standartları belirleyip ona uygun makale üretmelisiniz.

Şuanda okuduğunuz 8 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır’ın yazarından makale almak isterseniz R10 sitesine yönlenen bağlantıya tıklayabilirsiniz.

5) Makalenizden Gelir Elde Edebilirsiniz

Öncelikle her makaleye siteniz de yer vermeyin. Anneler gününe özel kampanya ile ilgili yazı yazdığımızı düşünelim ve bu alanda ürün satışı (çicek, hediyelik eşya vb.) hizmeti verdiğinizi. Eğer anneler gününde bir firma anneler gününe özel çalışma yapıyorsa bu konu mutlaka makale ile desteklenerek kullanıcı siteye çekilmelidir. Peki ya nasıl? Annelerin en özel günü başlığında bir yazarak size özel olan anahtar kelimenizi içeriğinde geçirip aynı zaman da reklamınızın linkini anahtar kelimenize verişeniz site içi backlink yaparak okuyucuyu müşteriye dönüştürebilirsiniz. Veya SEO uyumlu makale yazarlığı yapan biriyseniz bizim yaptığımız gibi bu makalenin sağ tarafına bu reklamı yerleştirebilirsiniz. Sizin bir hizmetiniz değilse bile sıralamada üstte yer alan yazılarınız için reklamverenler sizi bulabilirler ve bu düzeydeki yazılarınızdan para kazanabilirsiniz. Tabi şuan sağ tarafta gördüğünüz reklam bizim isimyakala.com olarak bağlı olduğumuz SEO destek paketleri hizmeti veren ajansa aittir. Yani şuan okuduğunuz yazıyı beğeniyorsanız muhtemelen resmin yönlendiği linkte taban fiyattan satışta olan makaleleri de beğeneceksinizdir.

6) SEO İçin Makale Başlığına Önem Verin

Seo uygun makale yazmak için başlık çok önemlidir. Başlığınız anahtar kelime içermelidir. En az 3 kelimeden oluşmalıdır ve en fazla 66 karakterden oluşmalıdır. Yazınızın url kısmı da ayrıca anahtar kelime içermelidir.

Makele = SEO Olmasada, SEO’nun İlk Adımıdır

7) Özel Ayarlar

Meta bölümüne artık Google eskisi kadar değer vermiyor deniliyor fakat yinede doldurmakta fayda var.

Meta kısmı; anahtar kelime içermeli, en fazla 160 karakter olmalıdır, açıklama kısmınız anahtar kelime ile başlamalıdır. Makale içi başlık alanı ise; anahtar kelime h1 etiketi olmalıdır, h1, h2, h3 etiketlerinde anahtar kelime kullanılması gerekmektedir. İçerik kısmı, en önemli alan bu alan en az 300 kelime olmalıdır. Anahtar kelime içerikte ilk 50-100 kelime arasında bulunmalıdır. İçerik görselinde en az bir alt etiket kullanılmalıdır. Anahtar kelimeleriniz de kalın, italik ya da altı çizgili olarak bulunabilir. Bu şekilde daha düzgün bir seo makalesi elde edebilirisiniz.

8) Severek Yazdığınız Yazılardan Daha Çok Hit Alabilirsiniz

Ne kadar donanımlı bir yazar olsanızda her alanda makale yazmaya kalktığınızda zorlanabilirsiniz. Bir insan her alanda makale yazabilir ama en çok kalite ve hızlı yazacağı alan; tecrübeli olduğu ve severek yazabileceği alanlardır. Unutmadan yukarıda da dediğimiz gibi SEO uyumlu makaleleriniz ziyaretçiye aradığı şeyi veren yazılardır. Yazılarınızı bu yüzden okuyucunun aradığı şeye katkı sağlayacağını düşündüğünüz videolar ile zenginleştirmeyi unutmayın.

Türkiye’nin en gelişmiş ve güncel SEO eğitimine https://bertanuzun.com/seo-egitimi/ adresinden ulaşabilirsiniz.