Bu yazımızda arama motoru optimizasyonu (SEO) ile haşır neşir olan herkesin duymuş olduğu Google’ın meşhur penguen ve panda algoritmalarına kısaca değineceğiz. Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru tartışmasız Google. Bazı ülkelerde kendisi ile yarışabilen alternatifleri olsada ülkemizde özellikle rakipsiz bir konumda. Hal böyle olunca da Google yenilikleri ve algoritma güncellemelerini de incelememiz gerekiyor.

Son 5 Yıl İçinde Gerçekleşen SEO Devrimleri

Goolge hiçbir zaman spam içeriği sevmemiştir ama son 5 yılda bu konuda ne kadar katı olduğunu tüm webmasterlara göstermeye başlamıştır. Google’ın bir diğer kırmızı çizgisi ise doğal olmayan backlinkler. Bu iki konuda yapacağınız abartılar sizi manuel spam durumuna sokabilir. Spam içerik kesinlikle yasak ama bazı istisnai durumlar var.

Spam İçerikle Sıralamada Olan Haber Siteleri

Özellikle büyük haber siteleri her geçen gün arayı açmakta diğer site sahiplerine karşı ve haber niteliği olmasa bile aranma hacmi olan her kelime grubu için içerik üretmekteler. Hem içerik olarak spam yapmaktalar hemde kullanıcı deneyimi açısından okuyucuyu tatmin etmeyecek yetersiz içerik sunmaktalar bazı yazılarda.

Google Torpil Mi Yapıyor, Bu İşin Sırrı Ne ?

Peki nasıl oluyorda bu içerikler sıralamada üstlerde yer alabiliyor? Bu sorunun cevabı son dönemde SEO uzmanlarının görüş birliği içerisinde olduğu site total skorunda saklı. Sitemize girdiğimiz her bir yazı, resim, video sitemizin Google gözündeki toplam skorunu etkiliyor. Yani örnek vermek gerekirse şuan okuduğunuz yazının kalitesi bir önceki yazılarımızın da sıralamasına etki etmekte.

Yazı Kalitesini Belirleyen Unsurlar

Buraya kadar anlaştıysak şimdide yazı kalitesinin ne olduğuna kısaca değinelim. Kaliteli yazı okuyucuya istediğini veren ve bunu okuyucuyu yormadan, laf kalabalığı yapmadan veren yazılardır.

Kullanıcı deneyimi açısından bu doğru olabilir ama Google kısmı biraz daha matematiğe giriyor. Ziyaretçinin sitenizde ne kadar kaldığı, sitenize girdikten sonra yaptığı mouse hareketlerinin ısı haritası (heat map), sitenizde gezdiği sayfa sayısı, tekrar dönme oranı gibi temel unsurlara göre Google sizin yazılarınızın kalitesine değer biçiyor. Her bir yazınıza ait değerlerin toplamı da sitenizin toplam skorunu ortaya çıkartıyor. Yani tüm değişkenlerin birleşimine göre sitenize değer biçiliyor ve bu değeri yeni yazılarınızda kaliteyi ve kullanıcı deneyimini arttırak iyileştirebiliyorsunuz. Sıralamada olan güzel başlıklarınız var diyelim ama yeni içerikleriniz yetersiz ve kalitesiz ise bir süre sonra eski yazılarınızın da sıra kaybettiğini görebilirsiniz !

Yazımızın devamında en temel halleri ile iki algoritma için özet bilgiyi bulabilirsiniz. Öncelikle penguen algoritmasını kısaca inceleyelim.

Kalitesiz ve Doğal Olmayan Link Avcısı Google Penguen Algoritmasının Gelişimi (Temsili)

Penguen Algoritması

Siteniz çok popüler çok fazla backlink alıyor. Google içinde acaba gerçekten popüler mi? Bir web sitesinin profilinde doğal olamayan bir veya birçok backlink ya da dışarıdan gelen link tespit ettiğinde burada bir şeylerin ters gittiğini fark eder. Bu fark ediliş sebebi de penguen algoritmasıdır. Penguen algoritması bir sitenin link satın alıp almadığını, link satmasını, link değiş tokuşunu gibi birçok link hareketini tespit eden bir algoritmadır. Bu yüzden tespit ettiği web siteleri cezalandırırlar ve cezalar tarafınıza bildirilmez. Bir anda sitenizin trafiğinde düşüş oluyorsa bu ani düşüş nedeni de bu cezadır.

Panda Algoritması

Google’ın Spam ve Kalitesiz İçerik Devrimi Panda Güncellemesi

23 Şubat 2011 panda algoritması ile gündem sallanmaya başladı. Panda algoritmasının amaçları arasında en dikkat çekene gelelim. Kaliteli içerik sunan web siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilecek. Zayıf içerikli web siteler ise arama sonuçlarında düşüş yaşayacaklardır. Peki ya bu kaliteli içerik nasıl olacak ne kadar düzgün ve kopyasız içerik varsa hepsi kaliteli olur mu? Kaliteli içeriğin temelinde özgünlük yer almaktadır. Zayıf içerik hem konu hem kullanıcı çekimi bakımından yetersiz kalan, içerik olan zengin olmayan, gerekli bilgileri barındırmayan sayfalar içindir. Kaliteli sayfalarda özgünlük ön plandadır. Ayrıca kopya olmayan içerikler kaliteli içerikler arasında yerini almaktadır. Google algoritmaları iyice araştırılıp öğrenilerek algoritma cezalarının önüne geçilebilmektedir.