Google, başlık etiketinde anahtar kelimeler kullanmanın önemli bir sıralama faktörü olduğunu onaylamıştır. John Mueller bunları eklemek için web sitenizi yeniden yapılandırmaya değmeyeceğini söylediğinde biraz kafa karışıklığı oldu, ancak daha sonra bunların önemli olduğunu açıkladı.

İlk olarak, bir başlık etiketinin ne olduğunu hızlıca vurgulayacağım. Sonra Google’ın bunun bir sıralama faktörü olduğu hakkında ne söylediğine bakacağım.

Başlık etiketi nedir?

Başlık öğesi olarak da bilinen başlık etiketi, sayfanın başlığını tanımlar ve genellikle önizleme snippet’ini görüntülemek için arama motoru sonuçlarında kullanılır. SEO, tıklanma oranı, CTR ve sosyal paylaşım gibi ilgili konular için önemlidir. Başlık öğesi, sayfa içeriğinin kısa ve doğru bir açıklaması olmalıdır.

Başlık etiketi kodunun bir örneği aşağıdadır:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <title>HTML Title Element goes here.</title>
</head>
<body>
  <p>The main content of your page goes here.</p>
</body>
</html>

Bu kod Google’da şu şekilde görüntülenebilir:Arama sonuçlarında başlık etiketindeki anahtar kelimeler.

Google Sıralama Faktörü mü?

Google’da web yöneticisi trendleri analisti olan John Mueller, 15 Ocak 2016’da İngilizce Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri görüşmesinde şunları söyledi:

Sıralama için kullanıyoruz, ancak bir sayfanın en kritik kısmı değil. Bu yüzden, bu şekilde çalıştığını ummak için onu anahtar kelimelerle doldurmaya değmez. Genel olarak, bir başlık etiketinin ne zaman anahtar kelimelerle doldurulduğunu anlamaya çalışırız, çünkü bu aynı zamanda arama sonuçlarındaki kullanıcılar için kötü bir kullanıcı deneyimidir.

Bu sayfaların neyle ilgili olduğunu anlamak istiyorlarsa ve yalnızca bir dizi anahtar kelime görüyorlarsa, o zaman bunun pek bir faydası olmaz.

açıklama

Ne yazık ki, bu ifade SEO topluluğunda biraz karışıklığa neden oldu ve birçok kişi ifadeyi bir sıralama faktörü olmadığı anlamına geliyordu.

Bu nedenle Mueller, 26 Ocak 2016’daki bir Hangout’ta ifadesini netleştirdi:

Başlıklar artık en kritik sıralama faktörü değil dedim ve birdenbire herkes heyecanlandı ve aman tanrım, unvanlar değil dedi. [&mldr;]

Başlıklar önemlidir! SEO için önemlidirler. Sıralama faktörü olarak kullanılırlar. Tabii ki, kesinlikle bir sıralama faktörü olarak kullanılıyorlar, ancak başlığı değiştirmek için harcadığınız zamanın gerçekten zamanınızın en iyi kullanımı olduğunu söyleyebileceğim bir şey değil.

Yani, SEO’da yalnızca başlıklara odaklanıyorsanız, SEO ajansı çalışmanız esasen insanların web sitelerine gidiyorsa ve tüm başlıkları çıkaracağımızı ve ilgili tüm anahtar kelimeleri içerecek şekilde yeniden yazacağımızı söylerseniz, onuncu sırada yer alırsınız. daha yüksek yerler, bu olmayacak.

Hangout’un ilgili bölümünü aşağıda görüntüleyebilirsiniz:

Başlık Etiketi En iyi uygulamaları

En iyi uygulamaların bir özeti aşağıdaki gibidir:

  • Başlık etiketi uzunluğunuzu yaklaşık 70 karakter olan 600 pikselin altında tutun
  • Kısa, açıklayıcı ve sayfa içeriğiyle alakalı tutun
  • Sözcükleri Tire “-” veya Dikey Çizgi “|” ile ayırın
  • Anahtar kelime doldurmaktan kaçının
  • Başlıkları birden çok sayfada çoğaltmayın
  • Önemli anahtar kelimeleri ilk sıraya koyun
  • Tıklama Oranınızı En Üst Düzeye Çıkarın
  • Markalaşmadan yararlanın

En iyi uygulamalar da dahil olmak üzere Başlık Etiketi hakkında ayrıntılı bir tartışma için burayı tıklayın.