Google’ın AMP projesi, en azından bunun değişeceği Mayıs 2021’e kadar, SERPS’de ekstra snippet’ler veya resim önizlemeleriyle daha fazla görünürlük vaadinin büyük ölçüde benimsendiğini gördü.

John Mueller, AMP’nin bir sıralama faktörü olmadığını doğrulamış olsa da, 2021’de gelecek olan yeni bir Sayfa Deneyimi sıralama faktörü Web Vitals ölçümünü içeriyor.

AMP, Google tarafından hız için tasarlanmış bir web çerçevesidir ve sitenizin Web Vitals’ına yardımcı olabilir. Sayfa Deneyimi sıralama faktörü, Web Verilerinizin mobil ve masaüstüne yayılmış ziyaretçilerinizin %75’i için yeterli olmasını gerektirir. Çok sayıda mobil kullanıcınız varsa, AMP’yi uygulamak yardımcı olabilir.

Üstelik AMP’yi mobil ve masaüstü sürümleriniz için bile kullanabilirsiniz.

AMP Google sıralamanızı yükseltecek mi?

AMP’ye tek başına bakarsanız, AMP bir sıralama faktörü değildir. Ancak, daha önce tartışıldığı gibi, yeni Sayfa Deneyimi sıralama faktörüne yardımcı olabilir.

Google çalışanlarının Uzmanlarının söylediklerine derinlemesine bir göz attık:

AMP bir sıralama faktörü değildir.

Mueller, SEO sıralamalarını etkileyen AMP’nin devre dışı bırakılmasıyla ilgili bir soruya yanıt olarak kategorik olarak şunları söyledi:

AMP bir sıralama faktörü değildir.

John Mueller, 24 Ocak 2017’de bir Tweet’te AMP’nin bir sıralama faktörü olmadığını doğruladı:

Mueller, yönlendirmeler hakkında bir noktaya değiniyor; Sitenizdeki AMP sayfalarını devre dışı bırakırsanız, AMP standart URL’sini sayfanızın başlığından kaldırmalısınız.

AMP sayfaları, yalnızca birincil mobil sürüm olarak AMP kullanıyorsanız site kalite puanı ve Panda için kullanılır.

Bir İngilizce Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri görüşmesinde Mueller, Google’ın AMP sayfasını kalite puanı amacıyla kullanıp kullanmayacağını açıkladı:

Aslında indekslediğimiz siteyse, evet, genel olarak şeylere bakarken sitenin kalitesini belirlerken bunu kullanacağız.

Temel olarak, AMP sayfanız standart mobil sayfanızsa, kalite puanı için AMP sayfalarınız dikkate alınır. Standart bir AMP uygulaması (yani mobil sürümünüze ek olarak AMP duyarlı site) olmaz.

Google, AMP sayfalarınızın ana sürümünüze eşdeğer içerik ve özelliklere sahip olmasını istiyor.

Bir Ofis saatleri görüşmesinde John Mueller, AMP’nin sıralama sinyali değil. Yine de, AMP yaparak, mobil sürümünüz mobil uyumluluk testini karşılayacaktır ve site kalitesi Panda amaçları için normal bir sayfa gibi ele alınacaktır.

Videodan bir başka yararlı bilgi de AMP ekibinin AMP sayfanızın ana içerik kadar zengin özelliklere sahip olmasını istemesidir. Başka bir deyişle, kısaltılmış bir sürüm istemiyorlar:

Burada ayrıca sorduğum bir şey de AMP’yi siteniz için ayrı bir sayfa olarak kullanıp kullanmadığınız ve ardından AMP versiyonunun aslında ana versiyonunuzla eşdeğer olduğundan emin olmaya çalışıyorum.

Bu nedenle, AMP’nin sayfanızın video içermeyen kısaltılmış bir versiyonu olduğu durumlardan kaçının; tam içeriğe sahip değil çünkü bu korkunç bir kullanıcı deneyimi. AMP ekibinin, insanların normal sayfalar yerine düşük kaliteli AMP sunmasından gerçekten hoşlanmadığını da biliyorum. Dolayısıyla, bu içeriğe sahipseniz, o içeriğin bir AMP sayfasında parlamasını sağlayın.

Tartışmanın tamamını aşağıda görüntüleyebilirsiniz:

AMP’nin kendisi şimdilik bir sıralama sinyaline sahip olduğumuz bir şey değil.

Bir Ofis saatleri görüşmesinde, John Mueller bunun bir sıralama sinyali olmadığını doğruladı, ancak AMP’yi mobil sürümünüz yaparsanız mobil uyumluluk testini karşılayacaktır:”

Şu anda, bir sıralama sinyali değil. […] Açıkça mobil uyumlu sayfalar oluşturmanın bir yolu, dolayısıyla bunu yapabileceğiniz bir seçenek olabilir.

Şubat 2016’da John Mueller, bir Hangout’ta AMP’nin bir sıralama sinyali olmadığını doğruladı.

Google’da bir web yöneticisi trend analisti olan John Mueller, Şubat 2016’da bir Google Hangout’u sırasında bunun SEO için bir sıralama faktörü olmadığını doğruladı:

Şu anda, bir sıralama sinyali değil.

Açıkça mobil uyumlu sayfalar oluşturmanın bir yolu, dolayısıyla bunu yapabileceğiniz bir seçenek olabilir. Tüm web sitesini AMP formatına taşıdıkları bazı web sitelerini zaten gördüm. Açıkçası, bu mobil uyumlu kurulum, bu yüzden mobil uyumlu olanı alıyor.

Ancak sadece AMP’nin kendisi şu anda bir sıralama sinyaline sahip olduğumuz bir şey değil.

Saat 15:50’de ilgili sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz:

AMP piyasaya sürülmeden önce Google, sıralamada bir artış elde edebileceğini belirtti.

Google, AMP sayfalarının bir sıralama artışı ve belki de ‘hızlı’ bir etiket ataması alabileceğini onayladı. Her iki noktanın da spekülatif olduğu söylendi.

Bu, Mayıs 2017 itibarıyla uygulanmadı, ancak gelecekte dikkate alabileceklerini gösteriyor.

John Mueller’in yorumu, SEO sıralama faktörü olup olmadığına dair en son yorum gibi görünse de, tüm hikayeyi anlatmıyor. Aralık 2015’te, duyuruyu kapsayan özel bir haber etkinliği sırasında birkaç değerli bilgi ortaya çıktı:

  • Sıralama artışı alabilirler
  • “Hızlı” bir etiket ataması alabilirler
  • Makalenin başlarındaki mobil ekran görüntülerinden de gördüğünüz gibi, “hızlı” etiket atamamız zaten var. AMP sayfalarına bir sıralama artışı vermek kesinlikle akıllarındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar nedir?

AMP sayfaları, sayfanızın akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için yüksek düzeyde optimize edilmiş bir versiyonudur. Sayfalar, yalnızca hız için optimize edilmiş katı kodlama standartlarına tabidir.

AMP’yi başarıyla uygulamanın çeşitli avantajları vardır:

  • SERP’lerde bir şimşek simgesiyle gösterilir.
  • Potansiyel olarak web sitenize daha fazla trafik sağlayan, haber içeriğini vurgulamak için tasarlanmış özel döngülerde gösterilebilir.
  • Google, AMP sürümünüzü dünya çapındaki sunucularında önbelleğe alarak okuyucularınız nerede olursa olsun son derece hızlı olmasını sağlar.

Mayıs 2021’de AMP’nin bazı özellikleri artık AMP sayfalarına özel olmayacak.

AMP uygulamanın başka faydaları var mı?

Doğrudan SEO avantajları olmasa da (şu anda), yayıncılar için çok sayıda avantaj vardır:

  • Daha Fazla Görünürlük – Google SEO Başlangıç ​​Kılavuzu’na göre, açıklayıcı kategoriler ve sayfalar oluşturmak, “dokümanlarınızın arama motorları tarafından daha iyi taranmasına yol açabilir.” Geçici bir sıralama artışı sağlayan yeni içerikle, web sitenizin daha sık taranması yararlı olabilir, böylece Google herhangi bir değişikliği alabilir.
  • Mobil uyumluluk – Google, web sitenizin mobil versiyonunu Accelerated Mobile Pages ile değiştirmemenizi önerir (yani, ek olarak olmalıdır). Bununla birlikte, bir AMP sayfasına sahip olmak, mobil SERP’lerde sıralama avantajları sağlayan mobil uyumluluk testini geçmenize olanak tanır.
  • Daha Hızlı Yükleme, daha iyi bir ziyaretçi elde tutma oranı sağlar – Kissmetrics’e göre, web kullanıcılarının yüzde 40’ı, yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse sayfayı terk edecek ve yüzde 47’si bir sayfanın 2 saniyenin altında yüklenmesini bekliyor. Ayrıca, 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde yüzde 7’lik bir azalmaya neden olabilir.