Market fiyatlarına dolar kurundaki çalkalanmaların yaşanmasıyla önemli manada artırım gelmişti. Kısa müddette reaksiyon çeken bu zincir marketlerin artırımları hakkında yazışmalar gün yüzüne çıktı.

Rekabet Kurumu’ndan 2.7 milyar ceza alan 5 zincir market ve 1 tedarikçinin ortasındaki yazışmalara ortaya çıktı. Yazışmalarda bir tedarikçi, artırım yapmayan marketleri uyarmasıyla dikkat çekti. Beş zincir marketle bir tedarikçi firmaya kesilen 2,7 milyar liralık cezanın gerekçeli kararı belirli oldu.

Zincir marketlerin artırım yazışmaları ortaya çıktı!

Rekabet Kurumu’nun sitesinde yayınlanan kararda 5 zincir marketin tedarikçilerle bir arada hareket ettikleri WhatsApp ve mail yazışmalarına paylaşıldı.

WhatsApp kümesinde yağ tedarikçisi bir firmanın çalışanı bir market yöneticisine “Cuma gününe organize oluyoruz biz fiyat geçişinde. Sen (….) market ve öbür tarafları organize eder misin?. Cuma rafa yansıyacak” diyerek yazıyor. “Tamamdır” karşılığı alan tedarikçi piyasaya devamlı müdahale ediyor. WhatsApp yazışmalarında 5 litrelik ayçiçek yağının reyonda 35 lira olarak görülen etiket görselinin paylaşılması üstüne zincir market çalışanı “Güzel abi piyasa yükselirse sorun yok. Bu ortada raf fi yatları salı günü prestijiyle yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor” tabirini kullanıyor.

Bunun üstüne tedarikçi çalışanı “Pazartesi 39.95 TL raf fiyatına geçiyoruz. Pazartesi sabah mail göndereceğiz size” diyor. Market çalışanı “Okey salı günü prestijiyle geçmis oluruz” derken bu yazışmadan üç gün sonra öbür bir market zincirini kastederek tedarikçiye “(…) market fiyatları geçmemiş” diyor. Tedarikçi ise bu iletiye atfen “1 lt var onu da geçecek merak etme” sözünü kullanıyor.

Birebir yazışmanın devamında bu kere (…) marketteki etiket fiyatları paylaşılıyor ve öbür bir marketteki 1 litre yağın rafta yarın 10.95 TL olacağı söylenerek “Yarın siz de geçin lütfen. Yöneticiye onaylattık. Sorun çıkmayacak. Yardımını rica ediyorum kardeşim” deniyor.