Omicron varyantı ile uğraştığımız yetmiyormuş üzere artık yeni bir koronavirüs varyantı daha ortaya çıktı. Yeni virüs artık de Güney Kıbrıs Rus Yönetimi’nde ortaya çıktı. Bilim insanları bu yeni varyantın Omicron ve Delta karışımı olduğunu söylüyor. Bu ikiliden ortaya çıkan yeni varyant ise duyanları korkutuyor.

Bildirenlere nazaran bu yeni varyant bilhassa hastaneye yatanlarda görülmüş. Kıbrıs Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Leondios Kostrikis, mutasyonu ‘Deltacron‘ olarak isimlendirmiş. Şu ana kadar 25 civarında olay ortaya çıkmış olsa da Omicron kadar süratli yayıldığı göz önüne alınırsa yakında yeni gündemimiz olabilir. Yeni varyantın tesirlerini söylemek için şimdi çok erken olsa da Omicron’ın bulaşıcılığı ve Delta’nın ölümcüllüğü birleşirse korkutucu bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Yeni koronavirüs varyantı çıktı! Hastaneye yatırıyor

Lokal bir televizyon kanalına konuşan bilim insanı keşif ile ilgili olarak: “‘Bu suşun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı olduğunu yahut iki baskın suşa, delta ve omikron’a karşı galip gelip gelmeyeceğini gelecekte göreceğiz.” tabirlerini kullandı. Elimizde aşı üzere güçlü bir silah olması tabi ki hastalığa karşı müdafaa sağlıyor.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları Omicron varyantının akciğer hücrelerine saldırma konusunda başka varyantlar kadar güçlü olmadığını söylemişti. Lakin bu varyantın Delta ile birleşimi sonucunda ortaya ne çıkacak göreceğiz.