Merkez Bankası yeni 5 TL’lik banknotları kullanıma soktu. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, E9 Emisyon Kümesi VI. tertip 5 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceği bildirdi.

Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye nazaran, E9 Emisyon Kümesi VI. tertip 5 TL’lik banknotlarda imzalar Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ile Lider Yardımcısı Taha Çakmak’a ilişkin olacak.

Yeni 5 TL’lik banknot kullanıma girdi! işte ayrıntılar

Kelam konusu banknotlarda değişen çok bir şey yok diyebiliriz. Çünkü yeni banknotlarda yeni imzalar dışında boyutları, ön ve art yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V tertipleriyle büsbütün birebir özellikleri taşıyor. Banknotların tüm tertipleri ise birlikte tedavül edilecek.

Hususla ilgili yapılan resmi açıklama ise şu halde: “1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Kümesi VI. tertip 5 TL banknotlar 28 Mart 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. Hala tedavülde bulunan E9 Emisyon Kümesi I., II., III., IV. ve V. tertip 5 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 5 TL banknotlardaki imzalar Lider Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Lider Yardımcısı Taha Çakmak’a ilişkin olacak halde yine düzenlenmiştir.” tabirleri kullanıldı. Siz yeni banknotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.