Google Bing Yayıncılar Sohbet Ai

SEO uzmanı olmayanların Google ve Bing’de aramanın nasıl değiştiğini daha derine indiğini görmek ve bu değişikliklerle ilgili endişelerini duymak biraz tatmin edici. Endişelerinizi bir hafta önce SEO’lar ve yayıncılar olarak ele aldık, ancak şimdi büyük yayıncılar AI-arama ve bunun yayıncılar için ne anlama geldiği konusundaki endişelerini dile getiriyorlar.

Hepinize yetişmek için Google, yayıncılara sıfır bağlantı veya alıntı içeren aramada ChatGPT benzeri bir arayüzün ekran görüntülerini gösteren Bard’ı duyurdu. Microsoft Bing AI duyurusu çok daha düşünülmüştü ve yayıncılara, reklamlara vb. Bağlantılara sahipti.

Ancak büyük yayıncıların endişe ettiği şey, arama yapanların bu bağlantıları geçmişte olduğundan daha az tıklama ihtiyacı olacağıdır. Öne çıkan snippet’lerle ilgili benzer bir endişemiz var ve ardından Google’ın arama başkanı Amit Signhal, Danny Sullivan’ın Google’ı en büyük kazıyıcı olarak adlandırmasının ve yayıncıların arama yapanlarla ilgili endişelerini paylaşmasının ardından yayıncıların tirbuşon ve Google’ın İsviçre çakısı olduğunu söyledi. artık 10 mavi bağlantıya gerek yok. Ancak AI sohbeti bunu tamamen yeni bir seviyeye, tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

Wired, “web kullanıcıları botlarla daha fazla zaman harcıyor ve bağlantıları tıklamak için daha az zaman harcıyor, yayıncıların abonelik, reklam ve yönlendirme satışları kesilebilir.” “Microsoft’un bu haftaki medya etkinliğinde, potansiyel olarak insan yazarların çalışmalarını çalan yeni Bing araması sorulduğunda, şirketin tüketici pazarlama sorumlusu Yusuf Mehdi, şirketin “trafikleri içerik oluşturuculara geri çekebilmeyi çok önemsediğini” söyledi. Bing chatbot’un her yanıtın sonunda içerdiği bağlantıların, “insanların bu sitelere girip tıklamasını kolaylaştırması” anlamına geldiğini söyledi. Microsoft’tan Roulston, bilgilerin kaynağını ziyaret etmek için bu alıntı bağlantılarını tıklayan ilk testçilerin sayısıyla ilgili bilgileri paylaşmayı reddetti.”

Verge, Nilay Patel’in Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ile yaptığı video röportajından sonra endişeyi yazdı. Röportajı okumalısınız veya izlemelisiniz, aşağıya gömeceğim, ancak Glenn Gabe tweet’lerinde bunun bir kısmını vurguladı:

Marques Brownlee de podcast’inde bundan bahsetmişti, hatta yayıncılar aramadan trafik almayı bırakırsa ve ürettikleri içerikten para kazanamazlarsa, içeriği üretmeyi bırakacaklar ve AI modellerinde yeni bir şey olmayacak konseptini bile gözden geçiriyorlar. cevaplar vermek için modellerini eğitmek için birlikte çalışmak.

Bu bana neredeyse on yıl önceki tüm öne çıkan snippet tartışmalarını hatırlatıyor.

Geriye dönüp bakıldığında, SEO’lar öne çıkan bir snippet’e sahip olmayı tercih etmez. Google, daha fazla trafiğe neden olduklarını ve daha az değil, ancak bunu kanıtlayan yayıncılara veri yayınlamayı reddettiğini bile söyledi. Google’ın herhangi bir kanıt olmaksızın itiraz ettiği, sıfır tıklama tartışmasının tamamıdır.

Bunların hiçbiri buradaki okuyucuların çoğu için yeni değil, ancak büyük yayıncıların, büyük içerik oluşturucuların bununla gerçekten ilgilendiğini duymak ilginç ve heyecan verici.

Beni yanlış anlamayın, hem Microsoft hem de Google’ın aramaya eklenen bu yeni AI sohbet özellikleriyle genel ekosistemi devam ettirmenin yollarını düşündüğünü biliyorum. Ve yıllar içinde pek çok deneme yanılma, pek çok değişiklik olacağından kesinlikle şüpheleniyorum. Ancak, Google ve Bing’in üretilecek içeriğe ihtiyaçları olduğunu ve yayıncıların yayınlamayı durdurmasına neden olacak kadar ileri gitmeyeceklerini anladıklarına da inanıyorum.

Ama zaman gösterecek…

Ayrıca bu sabah, SEO’ların AI kullanarak içerik üretmeye dalmalarının (Google’ın sorun olmadığı) ironisini ve ayrıca AI kullanan arama motorlarından şikayet etmelerini tweetledim. Bu tweet’e verilen yanıtları görmek için tıklayın:

forum tartışması twitter.