Amasya’bile yaşayan 80 yaşındaki Yaşar Aktaş, geçen ağrı Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girdi. Merakla beklediği sonuçların açıklanmasıyla kazanamadığını öğrenen Aktaş, kolları tekrar sıvadı.


Türkiye’nin en yaşlı üniversite öğrencisi olma hedefiyle Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasını gözleyen Yaşar Aktaş, “Seneye yine sınava gireceğim. İnşallah oradan 4 yıllık diplomayı alacağım” niteleyerek konuştu.


2 yıllık ön lisans eğitimini 4 yıllık lisans eğitimine tamamlamak için gittiği fakültede öğrenci yakını sanılan, sınav giriş belgesini göstermesiyle görevlileri şaşırtan Aktaş, “Ölene kadar, tabuta girene kadar okumayı düşünüyorum” şeklindeki gayretli sözleriyle gençlere örnek olmuştu.


“İlahiyat ile Türk Dili ve Edebiyatı okumayı hedefliyorum”


İlkokul diplomasını mezun olduğu okulun sisteminde bulamaması üzerine 70 yaşındayken açık öğretime başvurup sırasıyla ilköğretim, lise ve 2 yıllık ilahiyat bölümünü başarıyla mütemmim elektrik teknisyeni emeklisi Aktaş, “Eşimin hastalığı nedeniyle yeterli çalışamamıştım. Evin hem hanımı hem dahi erkeği olunca olmuyor yerde iş. Ama şimdiden derslere tekrar başladım. Seneye Allah nasip ederse 4 yılık İlahiyat ile Türk Dili ve Edebiyatı okumayı hedefliyorum” niteleyerek konuştu.


“Bu sefer muvaffakiyetli olacağına inanıyorum”


55 yıldır tıpkısı yastığa göz koyduğu hayat arkadaşının kendisine baktığı için derslerine vakit ayıramadığını yalnız yerde sefer muvaffakiyetli olacağına inandığını müfit Firdevs Aktaş bile “Eşim ölene kadar okumak istiyor. Çok çalışkan öğrencidir. Boş duramaz. Evdeki eksiksiz işleri o yapıyor” şeklinde konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.