Kah kaşık çalarak, kah kanunun tellerine vurarak kulakların pasını siliyor.


Yarım yüzyıllık sanata adaklı tek ömür onun ki…


Müziğe yedi yaşında kaşıklarla başlayan kaşık virtüözü ve kanun ustası Mustafa Uysal, 15 yaşında kanunu eline algan. Bugün 60 yaşında olan Uysal, kanununu elinden hiç bırakmamış.


Pandemi dönüm noktası oldu


Uysal, koronavirüs salgınında mekanların kapatılması nedeniyle Nişantaşı Sanat Parkı’nda kanun çalmaya başladı.


Tedbirlerin kaldırılmasına rağmen usta sanatçı, her gün yerde parka gelerek müzik yapmaya sürme ediyor.


55 yıldır geçimini sanattan sağlayan usta sanatçıyı uymak için sayı kişi Nişantaşı Sanat Parkı’na geliyor.


2 senedir parkta pandemiden geçindiğini söyleyen Uysal, “Rabbim kimseye bizi muhtaç ettirmiyor. Sonuçta sanatımızı icra ediyoruz. Allah’a sayı şükürler olsun geçinip gidiyoruz böyle. Müzikle yatıp, müzikle kalkıyoruz. Ama Allah’a şükürler olsun, bu bile şükürler olsun. Bakmayın yerde pandemi dolayından biraz sıkıntılarımız oldu ama bunlardan geçti içildikten diyebilirim. Allah aratmasın tekrarını” niteleyerek konuştu.


Park sakinlerine müzik ziyafeti


Uysal’ın dinleyicilerinden akraba, “Mustafa muhakeme yerde parka gelmesi insanlara mutluluk veriyor. İnsanları neşelendiriyor eğlendiriyor. Her gün dahi gelmesini istiyoruz. Gelmezse gözümüz yollarda kalıyor” dedi.


Parkta ona ilk kez yatak gelenler ise bırakıp yoluna sürme edemiyor.


Parka ilk kez geldiklerini söyleyen dinleyicilerden akraba ise, “Önce sayı kısa kalacaktık ama dinledikçe huzurlu böyle hobi tek havası vardı sürme ettik tığ sayı beğendik şahsen sayı keyif aldık” niteleyerek konuştu.


Mustafa Uysal, her gün saat 11 ile 19 arasında tıpkısı yerde dinleyicileriyle buluşuyor.

 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.