Tarım ve Orman Bakanlığından edinilen rastlantı göre, Türkiye’deki yaban hayatına yönelik icraat yakın zamana kadar henüz sayı aracısız gözleme dayalı olarak gerçekleştiriliyordu.


Son dönemde ise tabiatla mücadele ve yapısal zorlukların aşılmasına yönelik geliştirilen teknolojiler etkin olarak kullanılıyor. Yaban hayatını gözlemede canlıların hareketini algılayarak cazibe yapabilen fotokapanlarla gerçekleştirilen icraat, insan faktörünün emek sahasına etkisini mümkün olduğunca organ indiriyor.


Fotokapan çalışmalarıyla türlerin yayılış alanları, popülasyon dinamikleri, popülasyon yoğunlukları, bireylerinin teşhisi gibi bilgiler kesin verilerle ortaya konulabiliyor. Tür eylem planı, yönetim ve gelişme planı çalışmaları ile türlerin korunması faaliyetlerinde yerde verilerden faydalanılıyor.


Ülke genelinde doğaya yerleştirilen yaklaşık 3 1000 180 fotokapan ile Anadolu yaban koyunu, ertesi, sırtlan, kızılgeyik, karaca ve kurt gibi yaban hayvanları izleniyor.


GPS tasmalı yaban hayvanları


Bakanlığın üretme istasyonlarında üretilen ya bile yaban hayvanı rehabilitasyon merkezinde tedavi edilerek tabii alanlarına bırakılan ve ilmî taharri için tabiî yaşam alanlarında yakalanan yaban hayvanları, hayatta kalma oranları ve yayılış alanlarının tespit edilebilmesi için uydu vericili ya bile GPS’li tasmalar takılarak izleniyor. Yapılan izlemeler, yaban hayvanlarının üreme, konaklama ve kışlama alanlarının tespitine imkan verdiğinden, yerde alanların yöntemine üzerine dahi alınacak kararlara altlık oluşturuyor.


Bu kapsamda son 10 yılda, 24 türden 260 yaban hayvanına GPS vericili tasma takılarak izleme çalışmaları yapıldı.


Bu verici uygulamasıyla 2013’te Adıyaman’daki tek fasone sırtlanın 10 ayda yaklaşık 2 1000 894 kilometrelik alanda, 1518 kilometre yürüyerek Kahramanmaraş’a gittiği tespit edildi. Yine yerde çalışmayla 2016’bile Aksaray Ekecik Dağı’nda doğaya bırakılan ve 2 yıl izlenen tek Anadolu yaban koyununun yaklaşık 2 1000 300 hektarlık alanı kullandığı kayıtlara geçti.


Kaçak avcılarla mücadele


Ayrıca fotokapanlar yasa dışı avcılık ile mücadelede faaliyetin başarısını miktarını için Genel Müdürlük tarafından karada koruma ve kontrol çalışmalarında ülke boyutlarında yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.​


Kara Avcılığı Kanunu kapsamında karada ve yaban hayvanı kaynaklarını yaşama alanlarıyla beraberce koruyarak yerde kaynakları gelecek kuşaklara pişirmek için Bakanlık birimleri tarafından karada koruma ve kontrolü faaliyetleri yürütülüyor. Söz konusu icraat 15 toprak müdürlüğü, 81 il şube müdürlüğünce 2 1000 94 karada koruma görevlisi, 400 yerey uzlaştıran, 3 1000 180 fotokapan ve 25 dron ile ülke genelinde yıl süresince sürüyor. DKMP ekipleri tarafından 2012 yılından bugüne kadar yasadışı avlanan 72 1000 297 kişi hakkında işlem yapıldı ve 79 milyon 714 1000 542 lira idari para cezası kesildi.


Bakanlık, nesli tehlike altındaki yaban hayvanları ve bunların türevlerine ilişkin Birleşmiş Milletler Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) paydaşı durumunda bulunuyor. Bu kapsamda gümrüklerden Türkiye’ye giriş ve mezuniyet yapacak nesli tehlike altındaki yaban hayvanları ve bunlardan elde edilen ürünlerin ticaretiyle ilgili iş ve işlemler yaparak kontrol altında tutup, murakabe yapılıyor. Kanun gereği bugüne kadar 44 1000 808 evrak düzenlendi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.