Krypton’a nazaran, BYD’nin elektrikli araçlar için ürettiği pil olan Fudi Battery’nin ve Weilai BYD’nin lityum demir fosfat pilinin de ortalarında bulunduğu Weilai firması ile Xiaomi Auto da dahil olmak üzere yeni araba pazarda kimi antlaşmalar imzalandı.

Raporlara nazaran, Xiaomi’nin birinci modeli yüksek ve düşük olmak üzere iki pil konfigürasyona sahip olacak. Bunlar ortasında, düşük kaliteli modeller 400V’lık BYD Blade pil platformunu kullanırken, Üst seviye modeller ise 800V gücündeki pil platformunu kullanacaklar.

Xiaomi’nin elektrikli arabalı gçlü pillerle donatılacak

Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi İdare Komitesi, geçen yıl Kasım ayında Xiaomi ile bir işbirliği muahedesi imzalayarak Xiaomi arabalarının Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde üretileceğini resmen duyurdu.

Raporlara nazaran, Xiaomi Auto, Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde iki evreli bir araç fabrikası kuracak. Fabrikanın kümülatif yıllık üretiminin 300.000 araç, birinci ve ikinci fazların üretim kapasitesinin ise 150.000 araç olması bekleniyor. 2024‘te Xiaomi’nin birinci arabası, Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ndeki montaj sınırından çıkacak ve seri üretime geçecek.

Lei Jun, 19 Ekim’de Xiaomi Auto’nun 1 Eylül’de Pekin’de tescil edildiğini ve birinci fabrikanın Pekin’de kurulacağını söylemişti. Bu iş için 20.000 özgeçmiş alındı ​​ve 453 Ar-Ge takımı üyesi katılmıştı. Lei Jun ayrıyeten yatırımcı gününde, Xiaomi’nin araba üretimindeki ve takımının çalışmasındaki ilerlemenin beklentilerini çok aştığını ve Xiaomi’nin arabasının 2024’ün birinci yarısında resmi olarak seri üretime geçilmesini beklendiğini söyledi.

Xiaomi’nin Ar-Ge grubunun bir öteki özelliğine gelirsek 23 Kasım’da yayınladığı mali rapora nazaran, Xiaomi’deki mevcut Ar-Ge işçisi sayısı 13.919‘a ulaştı ve bu sayı toplam çalışan sayısının %44’ünden fazlasını oluşturuyor; ortalarında, Xiaomi araba takımının 500’den fazla üyesi var.