Günümüzde Poco, Redmi ve gibisi üzere Xiaomi ile ilgili birçok marka görüyoruz. Lakin akıllara şu soru geliyor, bunlar farklı mı yoksa birebir mı? Bu haberimizde Xiaomi ve POCO‘nun farklı mı yoksa birebir mı olduklarından bahsedeceğiz.

Tıpkı firmalar mı?

POCO, Xiaomi’nin bir alt markası olarak başlasa da yıllar içinde teknoloji yolunda kendi rotasını belirledi. Özetlemek gerekirse, artık farklı markalar. Bahse biraz açıklık getirmek için POCO‘nun tarihine bir göz atalım. Kıymetsiz detaylarla sizleri sıkmayacağız.

POCO’nun Tarihçesi

POCO birinci olarak Ağustos 2018‘de Xiaomi altında orta düzey bir alt marka olarak piyasaya sürüldü ve Xiaomi’nin tanımladığı öteki bir aygıt kümesinin ismiydi. Neden tüm bu farklı alt markalar var diye düşünebilirsiniz? Ve yanıt aslında kolay ve zekice.

Markanın fazla mesaisi ve birçok alanda aygıt çıkarması insanların başında muhakkak bir izlenim ve algı oluşturabiliyor. Bu algılar olumlu ya da olumsuz olabilir. Fakat yeni bir marka duyurulduğunda, alt marka olmasına karşın farklı olduğu için beşerler farklı beklentilere sahip olmaya başlıyorlar.

Bu sayede Xiaomi genişlemeyi ve farklı gaye kitleler elde etmeyi başarıyor. Bu, birçok markanın büyümek için kullandığı bir stratejidir. Bahse dönersek, daha sonra Ocak 2020‘de POCO aslında kendine ilişkin bağımsız bir şirket oldu ve farklı bir yola girdi.

Bu kadar farklı olan ne?

Pekala, POCO‘nun farkı nedir? Pekâlâ, artık Redmi ve Mi markalarının yanında POCO, premium hissi, performansı, daha düşük fiyat aralıkları ve olağanda üst seviye premium aygıtlarda gördüğümüz kesimlerden oluşan birçok özelliği en güzel yanlarını temsil eden performans odaklı bir akıllı telefon markası olarak yola çıkıyor.

Üstelik firma fiyatları orta düzeylere yakın tutmayı başarıyor. Bu biçimde, POCO aygıtları çoğunlukla amiral gemisi katilleri olarak bilinir ve haklı olarak unvanı kazanıyorlar.

Son bir not olarak, POCO aygıtları çoklukla orta sınıf olarak tanımlansa da sahip oldukları tüm özellikler için üst seviye olarak da kabul edilebilirler.