Xiaomi Açık Platformu, Xiaomi, OPPO ve Vivo‘nun üç uygulama mağazasının 64 bit mimari takviyesini yükseltmek için mahallî Android ekosistemini ortaklaşa desteklediğini gösterdi.

Aralık 2021’in sonu: mevcut ve yeni piyasaya sürülen uygulamalar/oyunlar, 64 bit paket gövdesi içeren bir APK paketi yüklemesi gerektirecek. (İkili paketleri dayanaklar ve 32 bit iki formla birlikte 64 bit uyumludur, artık sırf 32 biti destekleyen APK paketleri almaz)

Bu sistem bir yıl üzere kısa bir müddette şu halde uygulanacak;

  • Ağustos 2022’nin Sonu: Donanım 64 bit sistemleri destekleyecek ve sırf 64 bit sürümleri içeren APK paketlerini alacak.
  • 2023’ün Sonu: Donanım sadece 64 bit APK’ları destekleyecek, 32 bit uygulamalar telefonlarda çalışmayacak.

64 Bit uygulama takviyesinin avantajları nedir?

Bir rapora nazaran, geliştiricilerin, uyarlanmamış ve gecikmiş uygulamalar için 64 bit mimariye yükseltmeyi teşvik etmek ismine faal tedbirler alacak ve “arama etiketi istemleri” düzeltmeleri istenecek. Raporda teşviğin bunlarla sonlu olmamak üzere kullanıcı tecrübesini sağlamak için ilgili tedbirleri alması gerektiğine dikkat çekti.

Yeni Cortex-X2 harika çekirdek ve Cortex-A510 küçük çekirdeğin 32 bit yazılım dayanağını büsbütün bıraktığı ve bunun sonucunda 32 bit yazılımla uyumlu mevcut sadece Cortex-A710 büyük çekirdeğin kaldığı bildiriliyor. Bu, ARM v9 komut setine dayalı tüm amiral gemisi SoC’lerde (Snapdragon 8, Dimensity 9000, Exynos 2200 üzere), 32 bit yazılımın büyük çekirdekte çalışması için “kilitlenmeye” zorlanacağı manasına gelir.

32 Bit uygulamalar ne çok büyük çekirdekleri ne de küçük çekirdekleri kullanamayacak (Yani 32 Bitlik uygulamalar istikrarda tutulacak), bu da daha düşük güç verimliliği sağlayacak. Kullanıcı tecrübesine özel olarak, 32 Bitlik uygulamalar cep telefonuna olağandışı derecede sıcaklık ve güç tüketimi artışı yapmakta, bu nedenle 64-bit Android uygulamalarının tanıtımı, kullanıcıların günlük kullanıcı tecrübesini güzelleştirmeyi amaçlamaktadır.