Xiaomi aygıtları ekseriyetle birinci sınıf donanım ve teknik özelliklere sahip makul fiyatlarıyla bilinirler. İster düşük kaliteli bir segment olsun, ister üst seviye amiral gemisi olsun, Xiaomi her kulvara giriş yapan bir firma. Lakin, Xiaomi’nin yazılım güncelleme kısmı, o kadar da uygun değil.

Birçok kullanıcı Xiaomi aygıtlarının Android ve güvenlik yazılımı takviyesinden tasa duymaya devam ediyor, bu sorun ile alakalı makalemizde güncelleme sistemine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Xiaomi Güncelleme sistemi

Yazılım dayanağı kelam konusu olduğunda Xiaomi aygıtlarını üç kategoriye ayırıyor. Birinci evvel Redmi A ve Redmi C serisini içeren düşük kaliteli Redmi aygıtları gelirken, ikinci kategoride C ve A serisi hariç tüm Redmi aygıtları ve son kategoride tüm Xiaomi markalı akıllı telefonlar geliyor. Xiaomi, çeşitli akıllı telefon setleri için farklı güncelleme siyasetleri sağlıyor, artık gelin bunları aşağıdan denetim edelim.

REDMİ & POCO (A, C Serisi)

Redmi A ve Redmi C serisi altındaki modeller, muhtemelen Xiaomi’nin sunduğu en ucuz aygıtlardır. Şirket, Redmi A ve Redmi C serisi için 1 büyük Android güncellemesi ve 2 yıllık güvenlik güncellemesi sunuyor. Güvenlik güncellemeleri, üç aylık yamalar aracılığıyla teslim ediliyor.

REDMİ VE POCO (REDMİ NOTE Serisi dahil)

A ve C serisi dışındaki tüm Redmi markalı aygıtlar, iki büyük Android güncellemesinin ve üç yıllık güvenlik güncellemesinin yazılım takviyesini alırlar. Buna Redmi Note serisi aygıtlar da dahildir. Güvenlik güncellemeleri ayrıyeten üç aylık yamalar yoluyla teslim edilir.

XİAOMİ Aygıtları

Son olarak ise Xiaomi markalı aygıtlar geliyor. Xiaomi markalı aygıtlar ekseriyetle Redmi akıllı telefonlara nazaran daha yüksek fiyatlara satılıyor. Şirket, Xiaomi aygıtlarına 3 yıllık büyük Android yükseltmeleri ve 4 yıllık güvenlik güncellemeleri vaat ediyor. Yeniden, güvenlik güncellemeleri üç aylık yamalar yoluyla teslim ediliyor.

Lakin bu siyaset, Çin ve Global (Global) bölgelerde duyurulan yeni yazılım güncelleme siyasetidir. Farklı pazarlara ve akıllı telefonlara nazaran değişebilir. 2021’in 3. çeyreğinden evvel piyasaya sürülen Xiaomi aygıtları, 2 büyük Android güncellemesi ve sırf üç yıllık güvenlik düzeltme eki alabilirler.