Bugün tüm akıllı telefon markaları ekran teknolojileri konusunda epeyce yenilikçi adımlar izleyebiliyorlar. Orta menzilli bile olsa yüksek yenileme suratına sahip ekranlar kullanmaya başlayan akıllı telefon üreticileri, kullanıcıları bu formda kendilerine çekmeye çalışmakta.

Birtakım uygun fiyatlı akıllı aygıtlar bile yüksek yenileme suratına sahip ekranlarla birlikte piyasaya çıkıyor. Bu yazımızda, 144Hz yenileme suratına sahip ekranları destekleyen Xiaomi, Redmi ve POCO aygıtlarının bir listesini sizlerle paylaşıyoruz.

En son ekran teknolojisi: 144 Hz

Ekranın yenileme suratı, ekranın saniyede kaç kere yeni bir fotoğraf karesi üretmeye ve çizmeye hazır olduğunu tabir eder. Bu Hertz (Hz) cinsinden ölçülendirilir. Örneğin, 90Hz yenileme suratı saniyede 90 imgeyi yeniler, 120Hz saniyede 120 keredir ve 144Hz de saniyede 144 kez yeni manzarayı sizlere sunar.

Şu anda kullanılan en yüksek yenileme suratı görüldüğü takdirde 144Hz’dir. Öbür suratlara kıyasla en yüksek yenileme suratıdır, zira 144Hz’deki her kare, 120Hz’deki karelerden 1.4ms daha süratli gösterilir. Bu, problemsiz bir akıllı telefon tecrübesi sunar.

Xiaomi 144 Hz yenileme suratını destekleyen aygıtların listesi

REDMI

Redmi K30S

MI

Xiaomi Mi 10T Pro 5G

Xiaomi Mi 10T 5G

BLACK SHARK

Black Shark 4S Pro

Black Shark 4S

Black Shark 4 Pro

Black Shark 4

Not: Piyasada 144 Hz yenileme suratına sahip ekranı destekleyen daha fazla Xiaomi aygıtı olabilir. Bu aygıtlar yakın vakitte piyasaya çıkmış 144 Hz destekleyen aygıtlardır. Öbür firmalara ilişkin aygıtlarda olabilir.