Microsoft, yeni jenerasyon amiral gemisi konsolu Xbox Series X‘i duyurduğunda, kullanıcılara sunduğu yeni son teknoloji donanımın potansiyelinden tam olarak yararlanmak için tasarlanmış Xbox Velocity Architecture isimli bir dizi yeni teknolojiyi sergilemişti.

Bu teknolojiler içinde, görüntü oyunlarının yükleme müddetlerini daha evvel hiç olmadığı kadar azaltmak için konsolun ultra süratli SSD’sinden yararlanmasına imkan tanıyan, bilhassa DirectStorage ismi verilen bir teknoloji var. Bu teknolojinin er ya da geç Windows 10’a ve ayrıyeten Windows 11’e geleceğine dair kelam verilmişti ve bu kelam sonunda gerçek oldu.

Windows’un zati DirectStorage’ı desteklemesini neden kıymetli?

Kolay: zira sürat için çok işe yarıyor. Xbox Series X ve Series S‘deki DirectStorage hakikaten inanılmaz. Bu teknoloji, oyunların sadece birinci sefer başlatıldığında değil, tıpkı vakitte uyku durumundan dönerken de süratli yüklenmesini sağlayacak. Çok fazla data yüklemesi gereken en çağdaş ve güçlü oyunların kimilerinde bilhassa bu özellik çok değerli.

Microsoft, PC için DirectStorage API’sini piyasaya çıkardı. Bu, Windows için rastgele bir görüntü oyununun DirectStorage’ı desteklemesi manasına geliyor. Açıkçası bunun için geliştiricilerin bir takviye uygulaması gerekecek, lakin Xbox ve Windows’taki bu teknoloji ortasındaki benzerlik ve temsil ettiği avantajlar göz önüne alındığında, bunu birçok oyunda daha sonra görebiliriz.

Bu, sırf NVMe SSD’leri olanlara yarar sağlayacak bir teknoloji, zira bu donanımlarda aygıta yararlar sağlanacak. Sadece bu cins ultra süratli diskler, DirectStorage‘ın gerçekleştirdiği tüm optimizasyonlardan tam olarak yararlanabilecekler.