Yaklaşık 20 yıl evvel bir blog platformu olarak piyasaya sürülen WordPress günümüzde e-ticaret sitelerinden, haber kuruluşlarına kadar internetteki her beş siteden ikisinin kullandığı çok gayeli bir içerik idare sistemine dönüşmüş ve ismini yalnızca binlerce temaya ve eklentiye değil bir hosting tahliline de yazdırmış durumda: WordPress Hosting.

  • Bugün WordPress, internetteki tüm web sitelerinin %43,2’si tarafından kullanılan ve 2011 yılından bu yana kullanımı yılda ortalama %12 artan en tanınan CMS. CMS kullanan tüm web siteleri açısından incelediğimizde oran yükseliyor ve bunların %65,2’sinin WordPress, %6,6’sının Shopify, %2,8’inin Wix, %2,7’sinin Squarespace, %2,6’sının ise Joomla ile içeriklerini yayınladığı görülüyor. (W3Techs, 2022).
  • Resmi fiyatsız WordPress temalarının sayısı 9.000’i aşmış durumda, en sevilenleri ortasında süratiyle ünlü Astra ve Neve dikkat çekiyor (WordPress, 2022). Premium seçenekler de dahil olmak üzere hem fiyatsız hem de fiyatlı sürümü olanların tek sayılması koşuluyla toplam WordPress temaları 31.000’i geçiyor (Scepter, 2020). Birinci 1 milyon site ortasında en çok kullanılan WordPress temaları ise Divi ve Astra(BuiltWith, 2022).
  • Eklentiler açısından istatistikler WordPress sitelerinin %20,4’ünün tanınan e-ticaret eklentisi WooCommerce’i, %15,9’unun Elementor’ı ve %15,3’ünün WPBakery’i kullandığını gösteriyor (W3Techs, 2022).
  • Şu an resmi WordPress eklenti dizininde yaklaşık 60.000 fiyatsız eklenti bulunuyor. En tanınan olanları ortasında Elementor, Askimet ve Jetpack’i saymak mümkün. WordPress eklenti dizininde en çok indirilen ve en yeterli puan alan fiyatsız eklenti ise en etkin konseyime ve beş yıldızlı derecelendirmeye sahip Yoast SEO (WordPress 2022).
  • birinci 10 milyon site ortasında her gün 1000’den fazla WordPress sitesinin oluşturulduğu biliniyor. Bu 2021’de en yeterli 10 milyon web sitesinin en az 1000 adedinin her iki dakikada bir WordPress kullanmaya başladığı manasına geliyor (W3Techs, 2021).
  • Güvenlik eklentisi Wordfence’in WordPress sitelerinde 2021’in birinci yarısında 18,5 milyar şifre saldırısını engellediği, Wordfence Web Application Firewall’ın ise engellenenler listesindeki IP’lerden ve güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışan siber korsanlardan gelen 4 milyar isteği reddetmeyi başardığı biliniyor (Wordfence, 2021).
  • Güvenlik tedbirleri açısından en çok önerilen tahlillerden biri, WordPress eklentilerinizi, temanızı ve çekirdeğinizi her vakit en son sürümlerinde çalışır durumda tutmanız. Zira WordPress güvenlik açıklarının yaklaşık %90’ı eklentilerden kaynaklanıyor. WPScan, 2021’in birinci yarısında WordPress eklentileri, temaları ve çekirdeği genelinde 602 yeni güvenlik açığı kaydetmiş fakat uzmanlara nazaran bu sayının 2020’nin tamamında bildirilen güvenlik açıklarının sayısını aşması WordPress’in vakit içinde daha az inançlı hale geldiğini göstermiyor. Uzmanlar daha fazla insanın WordPress yazılımındaki güvenlik açığını bulmak ve raporlamak için daha fazla vakit harcadığını ve bunun da daha az savunmasız eklenti ve tema ile sonuçlanacağını düşünüyor.

    WordPress güvenlik açıklarının %6’sı ise temalardan kaynaklanıyor. Kalan %4’ün temel yazılıma ilişkin güvenlik açıkları olduğu biliniyor. Anlaşıldığı üzere eklenti kaynaklı güvenlik açıkları WordPress web siteleri için büyük bir risk oluşturuyor (Wordfence, 2021).

Uzman Görüşü

WordPress, son yirmi yılda süratle gelişmiş ve bir blog platformundan son derece genişletilebilir bir CMS’e dönüşmüştür. Kullanıcı tabanı kadar, eklentiler, temalar ve güvenlik riskleri açısından da büyüyen WordPress’in en yüksek performans ve güvenlik seviyesine ulaşması WordPress’e has hosting altyapıları ve sunucu ortamlarıyla mümkündür.

Turhost olarak 2022 yılı için devreye aldığımız WordPress Hosting yapılandırmalarımız; Cloudlinux 8 Pro İşletim Sistemi, Imunify 360, yeni Kurumsal Acronis Bulut Yedekleme hizmeti, yeni cPanel yazılım lisanslamaları, LiteSpeed 6.0, MySQL 8.0 ve PHP 8.0 takviyeleri, yeni Kurumsal NVMe depolama altyapıları, yeni 2. Kuşak Xeon Gold R işlemcili donanım altyapıları, yeni %100 Yedekli Bulut Kümeleme altyapısı üzere en çağdaş güçlendirmeleri içeriyor.

Turhost’un WordPress hosting paketleriyle; web sitenizin güvenlik açıklarına karşı müdafaa altına alınmasını ve hakettiği suratlara ulaşmasını sağlayacak fırsatları yakalamanızı dileriz.