Microsoft, birkaç haftadır Insider ile donanım ihtiyaçlarını karşılamayan PC’ler için filigran testi yapıyordu. Görünüşe nazaran şirket bunu üretim aygıtları (RTM) için onayladı. Sürüm Önizleme Kanalında bulunan en son isteğe bağlı güncelleme ile, kullanıcılara sistemlerinin eksikliklerini hatırlatmak için masaüstü filigranını ekliyor.

TPM ve işlemci ihtiyaçlarını atlamak ve Windows 11‘i yüklemek için Kayıt Defterini Düzenlemek kafidir. Süreksiz tahlil işe yarıyor ve Microsoft bu usulü sonlandırmayı planlamıyor olsa da en son isteğe bağlı yenileştirme, “Desteklenmeyen aygıt” filigranı ekleyen yeni bir özelliği sessizce aktifleştirdi.

Windows 11, Masaüstünde ihtar filigranı gösterecek

Microsoft donanım ihtiyacı özelliklerini atlama aksiyonunu önermediği göz önüne alındığında bu hareket şaşırtan değil. Şirket daha evvel kullanıcılarından donanımlarını yeni Windows 11 standardını karşılayacak formda yükseltmelerini istemişti.

Gördüğünüz üzere, saatin ve denetim merkezinin üzerinde “Sistem ihtiyaçları karşılanmadı” filigranı görünüyor ve ileti, kullanıcıları Ayarlar uygulamasına yönlendiriyor. Ayarlar uygulaması, bu senaryoda bir sistemde mümkün “hasar” hakkında kullanıcıları uyaran banner ile güncellendi ve Microsoft‘un web sitesindeki takviye evraklarına bir kontağa yönlendiriyor.

Neyse ki filigran sadece masaüstünde görünüyor ve Windows aktifleştirme yanlışı üzere bütün uygulamaları etkilemeyecek. Bu güzel bir haber olsa da Microsoft daha evvel bu cins desteklenmeyen bilgisayarlara hayati güvenlik güncellemelerinin gelecekte sağlanmayabileceği konusunda uyarmıştı. Şimdilik, güncellemeler hala bu aygıtlara teslim ediliyor.

Filigran nasıl kaldırılır?

Windows 11‘in “sistem ihtiyaçları karşılanmadı” uyarısı ziyanlı olmamasına ve itimatla göz gerisi edilebilmesine karşın, yeniden de epey can sıkıcı olabilir.

Neyse ki filigranı kaldırmanın bir yolu var. Aygıtınız güncellemeden sonra filigranı aldıysa, Windows 11’in kayıt defterini düzenleyebilir ve filigranları büsbütün devre dışı bırakmak için sistem anahtarlarını değiştirebilirsiniz.

Filigranları kaldırmak için şu adımları kullanın:

  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  2. Sol tarafta, HKEY_CURRENT_USER’ı açın.
  3. UnsupportedHardwareNotificationCache isimli bir girdi arayın.
  4. Sağ tıklayın ve SV2 DWORD kıymetini 1’den 0’a değiştirin.
  5. PC’nizi yine başlatın.

Yine başlatmanın akabinde filigran gidecektir ve Microsoft, sunucu tarafı güncellemesiyle bu süreci iptal etmediği sürece bir daha görünmeyecektir.