Winamp, medya oynatıcısı yepyeni 1997 grafik kaplaması NFT olarak satılacak. Bir vakitlerin vazgeçilmezi olan winamp nostalji ve kriptoyu harmanlıyor.

Winamp kelam konusu NFT’yi 16 Mayıs ve 22 Mayıs tarihleri ​​arasında OpenSea aracılığıyla açık artırmaya çıkaracak. Akabinde yepyeni görünümden türetilen 20 sanat yapıtına dayalı öbür NFT’lerin farklı bir satışını yapacak. Gelirler, Belçika’daki kar maksadı gütmeyen Müzik Fonu’ndan başlayarak hayır projelerine bağışlamayı vaat eden Winamp Vakfı’na gidecek.

Winamp NFT oluyor! Bir zamanın önderiydi

Winamp, sanatkarlardan artık ve 15 Nisan ortasında Winamp tabanlı çalışmalarını göndermelerini istiyor. Akabinde NFT olarak yapılan her satışıntan elde edilen gelirin yüzde 20’sini veriyor.

Sanatkarlar, satıcının kendi fiyatını belirleyeceği sonraki satışlarda telif fiyatlarının yüzde 10’unu alacak. Alıcılar görseli “kopyalama, çoğaltma ve görüntüleme” hakkına sahip olacak, lakin telif hakkına sahip olmayacaklar. Birebir halde, seçilen sanatkarlar, bir sayfa karar ve şartlara nazaran, çalışmalarının tüm fikri mülkiyetini Winamp’a devretmeyi kabul edecekler. Winamp, tam olarak 90’lardan hatırlayabileceğiniz bir hizmet değil. MP3 çalma yazılımı 1999 yılında AOL tarafından satın alındı, akabinde uzun bir düşüş ve kapanıştan sonra 2014 yılında çevrimiçi radyo şirketi Radionomy’ye satıldı. Orjinal uygulama için uzun müddettir devam eden bir topluluk güncelleme projesi de var. Bununla birlikte, Winamp’ın mevcut formu ile yepyenisi ortasında birtakım kripto projelerinden daha güçlü bir irtibat var.