Code Verify, WhatsApp ana şirketi Meta’nın WhatsApp’ın web sürümünün güvenliğini artırmayı amaçlayan yeni bir tarayıcı uzantısı olduğunu duyurdu. Uzantı, WhatsApp’ın web sürümünün içeriğinin değiştirilmediğini doğrulayarak çalışacak. Maksat, hizmetin tarayıcı tabanlı sürümünü kullanırken muhtemel bir saldırganın bilgileri yahut WhatsApp’ın uçtan uca şifreli bildirilerinin kapalılığını tehlikeye atmasını çok daha sıkıntı hale getirmek.

WhatsApp web sohbetlerine yönelik özellik getiriyor!

Uzantı, geçen yıl WhatsApp’ın çok cihazlı beta sürümünün lansmanını takip ediyor. Özellik, birincil telefonunuz dışındaki aygıtlardan iletileşme servisini kullanmayı daha kolay ve daha problemsiz hale getirmeyi amaçlıyor. WhatsApp, son devirlerde web tarayıcıları aracılığıyla hizmetine erişen insanlarda bir artış gördüğünü söylüyor. Bu nedenle de web tarayıcısına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni güvenlik sistemi ile web konuşmalarınız sırasında denetim tamamlandıktan sonra tarayıcı uzantısı, rastgele bir sorun olup olmadığını size göstermek için bir trafik ışığı sistemi kullanacak. Yeşil, her şeyin yolunda olduğu manasına gelecek, lakin turuncu, sayfanızı yenilemeniz gerekebileceğini yahut Kod Doğrulamayı engelleyen başka bir tarayıcı uzantınız olduğunu gösterecek. Kırmızı, bir sorun olduğu manasına gelecek. WhatsApp’ın yardım sayfası, uzantının kullanıcıların sorunu çözmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Meta, uzantının bildirilerinizi okuyamadığını yahut bunlara erişemediğini ve bu bilgilerin hiçbirinin Cloudflare’a gönderilmediğini söylüyor. Uzantı şu anda Chrome ve Edge için mevcut ve Meta, Firefox’un bir sürümünün “yakında geleceğini” söylüyor. Meta’nın basın bülteninde Safari için bir sürümden bahsedilmiyor, lakin GitHub sayfası dayanağın yolda olduğunu belirtiyor.