Rus hükümeti toplumsal medyaya ve öteki platformlara, bilhassa de son vakitlerde ise Instagram’a daha fazla yasak getirdiğinden, kullanıcılar artık klâsik olan çevrimiçi engellemeleri ve sansürü aşma metodu olan VPN’lere akın ediyor.

Rusya’daki VPN kullanımında şok artış! İşte nedeni!

Finans tahlilleri ile bilinen Finbold tarafından Mart ayında elde edilen Atlas VPN’in kurum içi bilgilerine nazaran, bu kullanışlı sansürle gayret araçlarının kullanımı, Instagram yasağının 14 Mart’ta yürürlüğe girmesinden sonra ortalamanın %11,253 üzerine çıkarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

VPN kullanımında rekor düzeylere, Instagram yasağının Rus hükümetinin bağlantı ajansı Roskomnadzor tarafından birinci kere açıklandığı 11 Mart’tan bu yana dört gün boyunca arka arda ulaşıldı.

Kaynak: Atlas VPN

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bir gün sonra, 25 Şubat’ta Rus IP adreslerinden gelen “VPN” anahtar sözünü içeren Google sorguları süratle artmaya başladı. Google Trendler ve Atlas VPN bilgilerine nazaran 12 Mart’ta tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştılar.

Kaynak: Atlas VPN

Rusya, toplumsal medyaya karşı bir çeşit özel savaş yürütüyor üzere görünüyor, hareketlerinin Facebook’un muhakkak ülkelerdeki kullanıcıların işgal bağlamında Rusya Devlet Lideri ve askerlerine karşı şiddet daveti yapmasına süreksiz olarak müsaade verme kararına cevap olarak olduğunu tez ediyor.

Mart ayının başlarında, Facebook ve Twitter ateş altında kaldı ve artık Instagram, Rusya’nın medya düzenleyicisi tarafından “kısıtlanan” daima büyüyen çevrimiçi kaynaklar listesine katıldı ve on milyonlarca Rus kullanıcısını tanınan toplumsal ağdan verimli bir halde kesti.

Bu ortada, kullanıcılar artık yasak olan bu toplumsal medya kanallarına erişmeye çalışan VPN’lere başvurdu.