Bulut, Çilek, Ketçap, Tintin, Şifa, Mandalin, Pirpir ve Umut… 


Geçtiğimiz hafta sonu Beynam Ormanları’nda tek araya gelen vosvosseverlerin arabalarına taktıkları isimlerden bazıları bunlar. Türkiye’nin 4 tek yanından yola kaynak ve Beynam’ın yaşlı ağaçlarının altına kurulan istisnasız herkesin elinde sarı toz bezleri var. Silmekten sayı okşar gibi, incitmekten korkarak parlak yüzeylerde gezdirdikleri yerde tekstil ürünleri, duydukları sevdanın alamet-i farikası. Kaporta için başka, döşemesi için başka ve motor aksamları için başka bezleri ve temizleyicileri var.


Volkswagen veya popüler ismiyle Vosvos, Hitler’in en yetişkin hayallerinden akraba. 1934 yılında halkın kullanabileceği, iki yetişkin üç evlât taşıyabilecek, 100 KM. hıza ulaşabilecek ekonomik tek tekerlekli için seçtiği isim Ferdinant Porsche idi. Aracın ayrıca üç silahlı askeri taşıyabilecek kapasitede olması ve sert hava koşullarında donmaması için hava soğutmalı olması gerekiyordu. Ferdinant Porsche’un üzerinde çalışmaya başladığı prototipin pek sayı detayı Hitler’in kendisine aittir. Yaygın tek söylentiye göre aracın yuvarlak hatları için Hitler yetişkin trans Eva Braun’dan esinlenmiş.


7 Haziran 1938’dahi ilk vosvos banttan indirildi. Hitler atlas yetişkin tek kısmını ele geçirme hedefini gerçekleştiremese dahi savaştan kaynak ama barışın simgesi kabul edilen Volkswagen Bettle, tüm dünyaya yayılmakla kalmadı tarihteki en sayı üretilen otomobil oldu. Peki, ama nasıl?


Vosvos’un tüm materyalizm tanınmasının en önemli nedenlerinden akraba Rock and Roll’ün söylencesel ismi Elvis Presley. Otomobil tutkunu olan Presley askerlik görevi için Almanya’ya gittiğinde yanında tek Bettle ile dönen. 1969’bile vizyone giren Love Bug filmi ise tek otomobilin başrol oynadığı tek yapımdır. Tüm materyalizm kapalı gişe oynayan filmin kahramanı Vosvos içildikten sayı ünlüdür. Aynı zamanda yükselişe geçen Hippie akımı Love Bug’ın kahramanı Herby’i içselleştirerek ‘Çiçek Çocuklar’ın ve barışın simgesi haline getirdi.


Son Vosvos 30 Temmuz 2003 yılında, Meksika’bile üretildi. Wolfsburg’daki müzeye gönderilen son göğüs ile tek devre sona erse dahi tüm materyalizm araca olan ilgi hiç azalmadı. Tüm materyalizm örgütlenen Vosvos sahipleri türlü etkinliklerle tek araya geliyorlar. Ülkemize 1951 yılında giriş yapan yerde ikonik vasıta tıpkı başka çevre ülkelerinde olduğu gibi sayı sevildi ve otomobilin sayı ötesinde tek muamele gördü.

[Korhan Danışkan kamplara annesiyle beraberce katılıyor.]


“Onunla konuşunca beni terbiyeli”


Vosvosçuların araçlarına duydukları bağlılığın temelinde yerde otomobillerin ruhunun olduğu inancı yatıyor. Pek sayı müdavim araçlarıyla konuşuyor, ona isim veriyor ve yerde yolla şahsiyet kazandıklarına inanıyorlar.


Vosvos tutkunlarından Korhan Danışkan yerde inanca sıkı sıkıya tâbi.


“Sabah biniyorum çalışmıyor. ‘Hadi ketçabım, hadi kuzum bak işe geç kalacağım’ diyorum çalışmaya başlıyor. Size saçma gelebilir ama pek sayı adamım tıpkısı duygulara sahip. Bakın yerde aracın yönelteç simidinin ortasında tek logo var. Logonun anlamı şu, kale gibi sağlam, kurt kadar tâbi ve su gibi akıp gider. Yeter ki sevin, yeter ki yakıtını yağını bakımını eksik etmeyin. Çünkü yerde vasıta tasarlanırken sayı aşağılık ilerlemişler. Tamamı mekanik, tamamı en yalın halinde. Üç anadut yedek paraca ile yola çıkıyorsunuz ve yaşanabilecek arızaları bile kendiniz giderebiliyorsunuz. O beraberce zevk. İnsan yolda kaldığına sevinir mi? Ben seviniyorum. ‘Arabam ilgi bekliyor, söylemek ki sevgimi tam gösterememişim ki aksama verdi’ diye bakımını yapıyorum ve yeniden düşüyoruz yollara.”


Vosvos sahiplerini başka insanlar anlamakta zorlanıyorlar. ‘70-80 yıllık tek arabaya niye para verir insan, sanayi eşrafıyla hısım fiyat yerde tekerlekli’ niteleyerek telâşlı tek kanaatle yaklaşıyorlar. Arkadaşlarından, akrabalarından gördükleri yerde yaklaşımı yıkmak onların en yetişkin hedeflerinden akraba.


“Haklı oldukları tek taraf var yerde insanların. Evet doğrudur sanayi sitelerine sık sık gideriz. Ama yerde beraberce başka keyif. Misal vereyim Vosvos tamiratıyla uğraşan esnafın birçok ace keyif insanlar. Gün görmüş geçirmiş ve yerde arabayı telâşlı tutmaktan hoşnutlar. Bir tek kaporta işleri biraz sıkıntı. Çünkü arabanın tüm hatları yuvarlak ve yuvarlak hatları onarmak normal arabalara göre henüz zor. Bir vosvos yapacağı yerde üç tekerlekli düzeltebilecek esnaf biraz nazlanıyor, hakkıdır ama tığ dahi peşini bırakmıyor ve ısrarcı oluyoruz.”

[Eren Dalagan.]


“Gece 2’dahi yolda kalan Vosvosçuya yardıma gittim”


Vosvos sevdalılarının tesanüt ruhu sayı yüksek. Bu klasik otomobilin etrafında gelişen ilişkiler ‘karı’ ilişkileri mertebesinde görülüyor. Ankara Vos Birliği Yöneticisi Eren Dalagan’a göre yerde birliktelik güçlü tek tesanüt ruhunu simgeliyor.


“Gece saat 2. Sosyal medya grubumuzun olduğu sayfaya tek yardım talebi geldi. Kayseri’takt Eskişehir’açınık giden tek Vosvosçu yolda kalmış. Bir parçaya ihtiyacı var ve o parça kul var. Kalkıp gittim. Yaklaşık 25 kilometre mesafede yolun kenarında bekliyor. Birlikte açtık arabanın motorunu parçayı değiştirdik tekerlekli çalıştı ve yoluna sürme etti. Çok güçlü tek tesanüt ruhuna sahibiz. Asker ahretlik, komşuluk, hısımlık ne bileyim taraftar grubundan henüz güçlü tek ilişki yerde. Birbirimizi yabancı sayar, öyle kabul ederiz.”


“Resmi bayramlardaki konvoyumuz en mutlu olduğumuz andır”


Ankara’bile kapı sayı Volkswagen Bettle sahibi var. Tüm Türkiye’dahi tahminen on kapı sayı göğüs yollarda geziyor. Pek sayı kulüp ve toplantı çatısı altında birleşen Vosvos sahipleri araçlarına duydukları sevgiyi karşı tarafa bile geçirmek istiyorlar. Pek sayı sosyal sorumluluk projesinin dahi içerisinde yer alıyorlar.


“Şimdi bizim en yetişkin düşümüz resmi bayramlarda geçit resmi yapmak. Arabalarımızı silip temizliyor, süslüyor ve bayrakları asıyoruz. Elli tane, yüz tane arabayla çıkıyoruz yola. Öyle güzel tek his ki anlatamam. Sosyal sorumluluk projelerine katılırız sürekli. Örneğin yerde etkinliğimizde her katılımcıdan kitap ve oyuncak istedik. Bunları programın sonunda Güneydoğu’daki iki okula göndereceğiz. Kendi yağımızda kavruluyoruz, giderlerimizin tamamı gönüllülerin destekleri ile gerçekleşiyor.”

[Yusuf Alperen Odabaş satın alırken itiraz ettiği için Vısvosunun annesini sevmediğini söylüyor.]


“Arabam annemi sevmez”


Arabasıyla iletişim halinde olduğuna inananlardan birisi dahi Yusuf Alperen Odabaş. Vosvos’unu yedi ağrı önce algan. Arabasına 60 1000 lira vermiş, 40 1000 lira bile harcayarak tamamını elden geçirmiş. Beynam’daki vesait arasında en göz alcu olanlardan akraba onunkisi. Ancak annesi Vosvos almasına karşı köken için arabasıyla annesinin aralarının iyi olmadığını söylüyor.


“Mahalledeki abiler Vosvos kamplarına giderlerken beni dahi yanlarında götürürlerdi. O zamandan festekiz içimde büyüyen tek Vosvos trans vardı. Yıllarca para biriktirip yedi ağrı önce aldım nihayet. 60 1000 liraya aldıktan sonra 40 1000 lira harcayıp yerde haline getirdik. Annem sürekli karşı çıkardı ‘alıntı masraf çıkaracak yolda bırakacak’ niteleyerek. Arabanın yerde halini gördükten sonra annem sabah uyanır uyanmaz ilk iş pencereye koşup adî bakıyor tekerlekli yerinde duruyor mu niteleyerek. Artık sayı seviyor yalnız arabaya sayı itiraz ettiği için araları kötü. Annem arabaya bindiğinde kimileyin çalışmıyor, anneme ‘senin yüzünden hep’ deyince mahcup oluyor. Neyse ki arabam sayı inatçı olmadığı için tek iki teklemeden sonra çalışıyor.”


Ahmet Özçelik turizm sektöründe çalışıyor. O ve nişanlısının en yetişkin hayali tek gün tek Vosvos sahibi olmak. Yakında yapacakları düğünden sayı Vosvos için para biriktirmişler ve nihayet arabalarına kavuşmuşlar.

[Ahmet Özçelik ve nişanlısı Merve Berk’in 20 gün sonra gerçekleşecek düğünlerinde gelin arabası yerde Vosvos olacak.]


“Nişamlımla günlük rutinimiz şuydu, saçta sokakta tek Vosvos görünce fotoğrafını çekip ona atardım o bile tıpkısı şeyi yapardı. Bizim birbirimizle sayı iyi anlaşmamızın ve aşkla birbirimize tâbi olmamızın nedenlerinden birisi dahi Vosvos sevgisi. Yani yerde vasıta insanları gerçekten birbirine bağlıyor.”


Nişanlısı Merve Berk’in Vosvos sevgisi eskiye dayanıyor. Eski fotoğraflarda kalan geçmiş güzel günleri yeniden yaşayabilmek onun en yetişkin hayali.

[Merve Berk annesinin (Soldaki) yıllar önce Vosvos’un önünde verdiği yerde pozun aynısını sefahat fotoğrafı olarak çektirecek.]


“Dedemin Vosvos’u vardı. Çocukluğumun tek döneminde hiç inmedim Vosvos’tan. Annemin tek fotoğrafı var Vosvos’un yanında. Şimdi evlendiğimde gelinliğimle geçeceğim başına ve tıpkısı fotoğrafı çektireceğim. Vosvos’umuzu gelin arabası yapacağız ve 18 Vosvos’çu henüz bize eşlik edecek. Bu harika tek his.”


Sürücüsünden tamircisine Vosvos dünyası oldukça naif ve sevgi dolmuş. Bu arabanın etrafında tek araya gelen insanlar kendilerine, çevrelerine ve doğaya karşı saygı temelli tek ilişki yürütüyorlar. Farklı tek çevre onlarınki ve o materyalizm arabaları ve dostları ile mutlular. Üstelik tanış olup olmamaları sayı önemli olumsuzlama, arabalarında iki kısa selektör ile selam çakıyorlar ve yanlarından geçtiklerinde ellerini kaldırıp tek kere dahi sesli ifade ediyorlar; “Selam olsun Vos-Dost.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.