İstanbul’da düzmece rehberler ile kaçak tıp düzenleyen firmalar reaksiyon çekmeye devam ediyor. İstanbul’da düzenlenen kaçak tıptaki rehberin söylediği kelamlar İstanbul Rehberler Odası‘nı harekete geçirdi. Edindiğimiz bilgilere nazaran, Mustafa G. isimli Suriyeli düzmece rehber, kaçak olduğu öne sürülen bir İstanbul tipi düzenledi.

Çeşitte Mustafa G., Arap turistlere İstanbul’u yanlış anlattı. Evrakı olmadığı öğrenilen Mustafa G., Araplara rehber olduğunu da söyledi.

İstanbul’da Geçersiz Rehber Paniği

Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken söylediği kelamlar çok reaksiyon topladı. Mustafa G., “Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda bilhassa süt banyosu yapıyormuş” dedi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nden geçerken de Ortaköy’de bulunan Büyük Mecidiye Camii‘ni “Ayasofya Camii” olarak tanıttı.Bu manzaraları çeken şahısların paylaştığı görüntü toplumsal medyada reaksiyon ile karşılandı.

İnsanlara Rehberim diyerek kandıran bir şahıs

İstanbul Rehberler Odasının 5816 sayılı yasaya binaen cürüm duyurusunda bulunacakları öğrenildi. İstanbul Rehberler Odası İdare Şurası Lideri Hüseyin Özgür Özaltun, “O görüntüdeki kişi mutlaka rehber değil. Düzmece rehberdir. Yasadışı bir hareket içerisinde olan yabancı bir şahıs. Mutlaka ne odamıza ne de bir öbür meslek odasına bağlı bir rehber değildir. Kendisi düzmece rehberdir. Arapça lisanında insanlara ‘Rehberim’ diyerek kandırarak onlara cins düzenleyen bir şahıstır. Çeşit düzenlemek seyahat acentesinin vazifesidir. Biz yalnızca rehberlik hizmeti veririz. O görüntüde Mustafa Kemal Atatürk’ün tamamı altından kaplı bir hamamda genelde süt banyosu yaptığı söyleniyor. Kendisi yanlışsız bilgiler vermemekle bir arada, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerken Ortaköy’deki mescide Ayasofya Camii olarak tanıttığını da arkadaşlarımızın verdiği bilgiler ışığında tespit etmiş bulunuyoruz” dedi.

Vergi Kaçakçılığı kelam konusu

İstanbul Rehberler Odası İdare Şurası Lideri Hüseyin Özgür Özaltun “Bunun üzere bir günde onlarcası yüzlercesi İstanbul içerisinde cirit atıyorlar. Yasağı aleni bir biçimde ihlal ediyorlar. Vakit zaman acenteler de bu şahısları rehber olarak çalıştırıyor. Bu geçersiz rehberlerin sayısını bizim vermemiz için bizim yaptığımız kontroller yetmiyor. Bu sıkıntı, Maliye Bakanlığı’nı da ilgilendiren bir sorun. Çok büyük bir vergi kaçakçılığı kelam konusu. Geçersiz rehberliğin, kaçak acentecilik yapmanın cezası maalesef caydırıcı değil. 2 bin lira azamî 3 bin liraya çıkabiliyor. TC vatandaşı 2 defa bu aksiyonu yaparsa rehber olamıyor ama yabancılar için bu türlü kanun da yok. Bu bireyler toplumsal medya yoluyla yahut yasadışı stantlar ile kurarak insanları bir halde kendilerine çekiyorlar” diye konuştu.

Toplumsal medyada reaksiyon toplayan bu şahsın Polisler tarafından arandığı bilinenler ortasında.