Kripto para dolandırıcılığı elbet yükselişte. Aralık ayında açıklanan dataya nazaran, bu cins dolandırıcılık aksiyonları 2021’de kripto sahiplerine en az 7,7 milyar ABD doları kadar ziyan vermiş. Bu kuşkulu faaliyetlerin birçok anonim dolandırıcılar tarafından yürütülürken, şu anda ünlü YouTuber ve Twitch yayıncları da artık dolandırıcılık işine girdi. O dereceki takipçilerinden çaldığı parayla kendine Tesla alan bile var.

Kotaku tarafından yayınlanan bir rapora nazaran, tanınmış yayıncı Ice Poseidon, hayranlarını sırf bir kripto para ünitesi olan CxCoin’e yatırım yapmaya ikna ederek onlardan 500.000 ABD doları çalmayı başardı. Hayranlarına bunun uzun vadeli bir yatırım olacağına dair garanti verdikten sonra, yayıncı CxCoin kripto para ünitesinin temelde sıfır bedeline düşmesine neden olan süreci başlattı.

Ünlü Twitch yayıncısını takipçilerinden çaldığı parayla Tesla aldı!

Denino görünüşe nazaran bu dolandırıcılıkla 500.000 ABD Doları kazandı, fakat planı düzenlemede kendisine yardımcı olan geliştiricilere 200.000 ABD Doları ödeme yaptı. Argümana nazaran, kalan 300.000 ABD dolarının bir kısmını yesyeni bir Tesla ile almak için kullandı ve ironik bir biçimde geçen yaz arabayı aldığında YouTube’da canlı olarak yayınlandı. Öteki bir YouTuber tarafından bu argümanlarla karşı karşıya kaldığında, kripto para dolandırıcılığını kabul ettiği argüman edildi, fakat yetmezmiş üzere hayranlarını suçlamaya çalıştı ve teknik olarak hepsini geri verebilecek olmasına karşın paranın birçoklarını kendisine tutacağı konusunda ısrar etti.

Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitch yayıncılarının kripto para süreçlerine müdahale gelmeli mi?