Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitimle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Omicron olaylarının süratle artması Türkiye’de de okulların yüz yüze eğitime orta verip vermeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

Ülkemizde aşılama çalışmaları son sürat devam ediyor. Omicron varyantının gitgide süratle yayılması okulların ne olacağı üzere soruları da akıllara getirdi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül tarihi prestijiyle tüm kademe ve sınıf düzeylerinde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başarılı bir halde devam edildiğini belirtti.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan yüz yüze eğitim açıklaması

Özer ayrıyeten kaydetti: “Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, olay ve yakın temasları takip ederek yalnızca sınıf seviyesinde yüz yüze eğitime 10 gün orta verdik. Şu ana kadar süreç epey başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1’in çok çok altında seyretti. Bugün yalnızca 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime orta verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu sayı epeyce düşük.” tabirlerini kullandı.

“En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün prestijiyle yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. Münasebetiyle en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94’e ulaştı”