Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, bu hafta başlarında Apple CEO’su Tim Cook’a bir mektup yazdı. Bu mektupta hükümet yetkilisi, eserlerinin satışını durdurmasını ve hatta Rusya’nın App Store’a erişimini engellemesini istedi.

Fedorov’un mektubu, devam eden krizde Cupertino merkezli devin dayanağını istediğini ortaya koyuyor. Markanın Rusya’daki kullanıcılara hizmet ve eserlerini tedarik etmeyi bırakmasını istiyor. Şu anda Apple, iPhone’larını, Mac’lerini ve öteki eserlerini Rusya’daki resmi web sitesi aracılığıyla satıyor. Lakin ABD, şirketin belli eserleri Rusya’ya ihraç etmesini engelleyecek yaptırımları zati zorladı. Lakin bu atılım şu anda satışları durdurmadığı için markayı şimdi etkilememiş olabilir.

Mektupta, “Size hitap ediyorum ve eminim ki yalnızca duymakla kalmayacak, birebir vakitte Ukrayna’yı, Avrupa’yı ve son olarak tüm demokratik dünyayı kanlı otoriter saldırganlıktan korumak için mümkün olan her şeyi yapacaksınız. Rusya Federasyonu, App Store’a erişimi engelleme dahil! Bu cins hareketlerin, Rusya’nın gençlerini ve etkin nüfusunu, utanç verici askeri saldırganlığı proaktif olarak durdurmaya motive edeceğinden eminiz.” sözleri yer aldı.