Reuters’in bildirdiğine nazaran, Rusya‘nın çok zımnî hükümet evraklarını çalabileceğine dair endişeler, Ukraynalı yetkilileri alarma geçirdi. Ülkenin bilgilerini ve sunucularını diğer bir ülkeye taşıması konuşuluyor.

Ukrayna’nın bilgi muhafaza kolu lider yardımcısı Victor Zhora, haber servisine yaptığı açıklamada, yepyeni planın hâlâ ülkenin BT altyapısını korumak olmasına karşın, en hassas bilgileri diğer bir yere taşımanın uygun bir B Planı olduğunu söyledi.

Ukrayna, ülkenin bâtın datalarını ve sunucularını yurtdışına taşıyacak!

Ukrayna, geçen ay askeri ve güç ağlarına sızması da dahil olmak üzere, komşu ülkeden bir dizi agresif siber taarruzla karşı karşıya kaldı. Rusya ayrıyeten Ukrayna’nın 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmeye çalıştı ve sistemli olarak Ukrayna’nın elektrik şebekesine ataklar düzenleyerek günlerce süren kesintilere yol açtı. Ukrayna hükümeti, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin akabinde bilgisayar sistemlerini Kiev’e taşımak için bir atılım yaptı.

Bilgi muhafaza kolu lider yardımcısı Victor Zhora, Politico’ya verdiği demeçte, Ukraynalı siber grupların altyapıyı devre dışı bırakmak ve ağları tehlikeye girerse yedekleri aktarmak için planlar geliştirdiğini söyledi.

Lakin Ukrayna’nın en hassas bilgilerinin Kiev’de merkezi olması, Rusya ordusunun başşehri işgal etmesi durumunda sorun teşkil ediyor. Rus birlikleri şu anda Kiev’i kuşatıyor ve uzmanlar kente birkaç gün içinde saldırabileceklerini kestirim ediyor. Ukrayna şimdiden birtakım hassas dataları ve sunucuları Rusya’nın erişemeyeceği uzak bölgelere taşıyor.

Ukrayna, hassas hükümet bilgilerini nereye yerleştirmeye çalışabileceğine dair detayları açıklamadı. Reuters, kelam konusu bilgilere yönelik siber atakların, bir müttefik ülkenin sonları içinde saklanması durumunda NATO’nun toplu savunma hususunu tetikleyebileceğini bildirdi.