Kripto para üniteleri daha tanınan hale geldikçe, artan sayıda insan onları madencilik yapmaya başlar ve kimileri bunu yapmak için klasik olmayan tekniklere başvuruyor.

Artık de bir madenci, Bitcoin (BTC) madencilik operasyonuna güç sağlamak için şebekeden bağımsız bir güneş gücü dizisi kurdu ve bulgularının sonuçlarını paylaştı.

Tutkulu bir kripto madenci 6kW güneş güç sistemi ile işi bedavaya getirdi!

AZ Hodl olarak da bilinen Peter Egyed, meskende bir Bitcoin madenciliği işletmesinin maliyetlerini azaltmak için klasik elektrik şebekesine güvenmek yerine güneş gücü kullanmanın verimliliğini ve yararını göstermek istedi. Egyed, tüm süreci 16 Mart’ta web sitesinde anlattı.

Bay Egyed’in elektrik fiyatları, başka tüm vakitlerde 0,05 kWh’nin bilakis, hafta içi 15.00 ve 20.00 ortasında 0,08 kWh idi. Maliyetlerini azaltmak için daha ucuz vakitlerde Bitcoin madenciliği yapmanın alternatif yollarını arıyordu, birebir vakitte şebeke talebini kamu hizmetine “satmak” ile dengelemeye yardımcı olmak için.

Güneş gücüyle çalışan Bitcoin madencilik teçhizatı için aparat listesi. Kaynak: AZ HODL

Bitcoin madencisi, birinci sonuçlarla birlikte, istediği üzere çalışması için birtakım ince ayarların yapılmasını gerektiren deneyinin başlangıcını şu sözlerle açıkladı: “Günde ek 62 kWh (tahmini faturalandırma döngüsünün ortasında) kullanırken son 7 gün içinde 426 bin sats (0,00426048 Bitcoin) kazandım”

Öteki bir deyişle, CoinMarketCap bilgilerine nazaran Bitcoin fiyatını dikkate alarak bir hafta boyunca yaklaşık 174 dolar kazanmış oldu.