Almanya, Turkovac aşısı ile ilgili yeni bir karar aldı. Ülke Türklere vize ve ülkeye giriş koşullarını yeniledi. Buna nazaran artık Turkovac aşısı olanlar Almanya’ya alınmayacak, bunun sebebi de hiç aşı olmamış üzere sayılacak olmaları.

Almanya’ya AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar girebilecek. Almanya tarafından gelen 7 Ocak 2022 tarihli güncellemeye nazaran, “Almanya’da geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile” ülkeye alınmayacak.

Aşısını olmayıp, duruşma, mahkemede şahitlik üzere sebeplerle ülkeye girmesi gerekenler bunu kanıtlarlarsa, karantina koşuluyla girebilecek. Vize sahibi olanlar Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa Almanya’ya alınmayacak.

Turkovac aşısı olanlara berbat haber

Açıklamada, “Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış bireyler başvurabilir. Fakat ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca müsaade verilecek” tabirleri kullanıldı.

Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı ve Rus aşısı üzere Almanya’da tanınmıyor. Açıklamada “Etkinlik olarak Çin aşısına benzeyen bir vektör aşı. Şimdi aşılanmamış ve milliyetçilik sloganlarına gereksinim duyanlara yapılabilir. Yandaş medya, bu aşıyı Erdoğan’ın kelamlarıyla övüyor ancak bilim adamları çalışmanın üçüncü doz sonuçlarının açıklanmasını talep ediyor” tabirleri kullanıldı.

Aşı ile ilgili bu yeni karar kimi spekulasyonlara sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde Turkovac aşısı ile ilgili Omicron’a karşı tesirli olup olmayacağı tartışılıyordu. Siz bu yeni karar hakkında ne düşünüyorsunuz?