Sıhhat Bakanlığı karantina ve izolasyon uygulamalarına ait güncellenmiş bir kılavuz yayınladı. Buna nazaran, COVID-19 kılavuzunun “Temas Takibi, Salgın İdaresi, Hasta Takibi ve Dosyalama” kısmına ek olarak “Mevcut Devirde COVID-19 İle İlgili İzolasyon ve Karantina Uygulamaları”na yer verildi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde Çarşamba günü gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Konseyi Toplantısı’nda rehberde bu bahisle ilgili yeni kararlar yer alıyor; Yüksek risk kümesindeki bireylerin bakım aldığı alanlarda kalanların ve orada hizmet verenlerin karantina mühletlerine de değinildi.

Mevcut kılavuza nazaran yaşlı bakım meskenleri ve ceza infaz kurumları üzere yüksek risk kümesindeki şahıslara bakım ve hizmet sağlanması; Hatırlatma dozu verilmeyen, son 3 ayda COVID-19 olmayan yahut aşısız COVID-19 ile temasta bulunan şahısların karantina müddetinin 10 gün olacağı belirtildi. Yüksek riskli şahıslara hizmet veren çalışanların 7. gününde karantina mühleti dolmuş olsa dahi 10 gün boyunca bu riskli kümeye hizmet vermeyeceklerdir.

Ayrıyeten, COVID-19‘u semptom göstermeden yahut hafif bir formda atlatan şahıslar için kelam konusu ortamlarda kalan yahut hizmet verenlerin izolasyon müddetinin 10 gün olması kararlaştırıldı.

Hatırlatma dozu olmayan ve son 3 ay içinde COVID-19 olan yakın bireyler karantinaya alınmayacak. Bunun yerine kişinin maske, ara ve hijyen kurallarına uyarak ve kendi semptomlarına uyarak günlük hayatına devam edeceği kaydedildi. Bu şahıslar semptom gösterirse, semptomun geliştiği gün bir PCR testi yapılacaktır.

Öte yandan rehberde, karantina uygulanmasa dahi kısmi risk nedeniyle 10 gün müddetle maske ve aralık kuralına yakın temasta bulunan şahısların kıymetine de dikkat çekildi.

Aşı ve hatırlatma dozunu almayan ve son 3 ayda COVID-19 olmayan yakın temaslılar 1 hafta karantinaya alınacaktır.

Hatırlatma dozunu almayan, son 3 ayda COVID-19 geçirmemiş yahut aşı yaptırmamış yakın temaslılar 7 gün karantinaya alınacaktır. Semptomlar bir hafta içinde gelişmez ise 7. günün sonunda teste gerek kalmadan temaslı karantinadan çıkarılacaktır. Bu mühlet içinde semptomlar gelişirse, semptomun olduğu gün PCR testi yapılacaktır.

Aşı durumu ne olursa olsun, asemptomatik yahut hafif COVID-19’lu şahıslar de 1 hafta karantinaya alınacak.