Yazımıza başlamadan evvel bilmeyenler için SAR kıymetinin ne olduğundan en kısa biçimde bahsedecek olursak; akıllı telefonların insan bedenine yaydığı radyasyon ölçüsü manasına geldiğini söyleyebiliriz. Taşınabilir aygıtların çalışırken yaydıkları ve insan bedeninin emdiği radyasyon pahası her aygıtta farklılık gösteriyor. Bu pahaların ABD ve Avrupa Birliği Kurulu tarafından iki farklı kabul edilebilir sonu mevcut.

ABD Federal İrtibat Komisyonu’na nazaran, beden için 1 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 1.6 W/Kg SAR düzeyine sahip telefonlar inançlı kabul edilmektedir. Başka yandan ise Avrupa’da, devlet kurumları telefonun SAR kıymetinin 10 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 2 W/kg’dan düşük olmasını kâfi bulmaktadır.

Özet ile Amerika’da 1.6 W/kg, Avrupa’da 2W/kg SAR kıymeti ve bu kıymetlerin altındaki SAR düzeyleri inançlı kabul edilir. Ülkemizde ise geçerli olan SAR bedelleri Avrupa Birliği Kurulu tarafından belirlendiği için akıllı telefonlardaki SAR pahasının 2 W/kg’dan düşük olmasını kâfi bulmaktadır.

Biz de Teknolojioku olarak bu manada, halihazırda satışa sunulan amiral gemisi niteliğindeki akıllı telefon modellerini ve bu modellerin SAR kıymetlerini sizler için listeledik.

İşte Türkiye’de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri!

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

SAR Pahası 10g (Baş): 0.714 W/kg

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

SAR Pahası 10g (Vücut): 1.580 W/kg

Xiaomi Mi 11

SAR Kıymeti 10g (Baş): 0.555 W/kg