Türkiye Uzay Ajansı, Resmî Gazete’de bir yönetmelik yayınladı. Buna nazaran ajansa girmek için gerekli özellikler netleşti. Türkiye Uzay Ajansı Aralık 2018’de kurulmuştu.

Toplamda 34 husustan oluşan yönetmelik takıma alınacak şahıslar için yapılacak giriş imtihanını da ortaya koydu. Buna nazaran giriş imtihanı, yazılı ve kelamlı ya da sadece kelamlı yapılacak. Yazılı imtihandan en az 70 puan almak gerekirken, en yüksek puandan başlanarak adaylar kelamlı imtihana çağrılacak.

İşte istenen şartlar:

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Kanunun 48 inci unsurunda belirtilen genel kuralları taşımak,
En az 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadî ve idarî bilimler, işletme, iktisat, mühendislik, havacılık ve uzay bilimleri fakültelerinden; astronomi ve uzay bilimleri, uzay bilimleri ve teknolojisi, matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik kısımlarından yahut bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt içi ve dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak,
Giriş imtihanının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü prestijiyle 35 yaşını doldurmamış olmak,
KPSS’den belirtilen puan tiplerinden taban puanı almış olmak,
Gerekli görüldüğü takdirde, YDS’den en az C düzeyinde olmak üzere giriş imtihanı ilanında belirtilen düzeyde yahut lisan yeterliliği bakımından bunlara denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen memleketler arası geçerliliği bulunan dokümana sahip olmak.