Pandemide işin ve okulun konuta taşınması yüksek internet suratı gereksinimi doğurdu. Speedtest’in raporuna nazaran Türkiye, 2021’de 30,51 Mbps sabit genişbant internet süratiyle 175 ülke ortasında 103. sırada yer aldı. Genişbant internet suratının global ortalama olan 96,98 Mbps’nin epey gerisinde kalması, işin ve okulun konuta taşındığı bir periyotta önemli ilişki problemleri yaşanmasına neden oldu.

İnternet servis sağlayıcıları da suratın artırılmasına yönelik projeleri masaya koydu. Yeni kuşak teknolojik altyapı kullanarak Türkiye’nin 81 vilayetine fiber ve yüksek süratli internet hizmetleri sunan Telkotürk, Taraf İrtibat ile gücünü birleştirerek ortak marka projesine imza attığını duyurdu.

Türkiye internet suratında dünyada 103’üncü sırada!

Ortak marka projesi kapsamında Türkiye’nin her noktasını yüksek düzeyde internet süratiyle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Telkotürk Genel Müdürü Emre Eskici, “Türkiye’de nüfusa nazaran sabit genişbant yaygınlık oranı %21,2 iken OECD ortalaması %33,2 düzeylerinde. Türkiye’deki sabit genişbant abonelerinin yaklaşık %33’ü 10-16 Mbps süratte internet paketleri kullanıyor. Yaklaşık 11,5 milyon xDSL ve 4,6 milyon fiber abone sayısına sahip genişbant pazarında, gigabit düzeyinde internet suratına ulaşarak standartları yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

30 milyon TL yatırımla 70 kente süratli internet sağlayacak

Geliştirdikleri ortak marka projesini toplumsal bir sorumluluk anlayışıyla oluşturduklarını kaydeden Emre Eskici, işbirliğinin detaylarına ait şu bilgileri verdi: ”Yön irtibat ile geliştirdiğimiz altyapı ve üstyapı işbirliğine dayalı ortak marka projesiyle Türkiye’de bir unsur imza atıyoruz. Türk sermayesiyle kurulmuş bir şirket olarak Türkiye’nin internetini daha ileri düzeylere taşımakta kararlıyız. ‘Ezber Bozan İletişim’ mottosuyla geliştirdiğimiz ortak marka projesi, bu maksada kılavuzluk edecek. Projemiz, sermaye gücünün tamamını Telkotürk’ten alıyor Birinci etapta 30 milyon TL’lik birinci faz hizmet kalitesi yatırımı kapsamında yüz yüze bağlantı, meskende heyetim, yerinde takviye ve 7/24 canlı dayanak çizgisi üzere hizmetlerimizle toplam 70 kentimize yüksek süratli internet servisi sağlayacağız. Yeni jenerasyon teknoloji altyapı bileşenleri ile yazılım tabanlı ileri Ar-Ge teknolojileri sunan bir şirket olarak müşteri odaklı eser ve hizmetlerimizi de yaygınlaştıracağız.”