Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’ya resmi olarak savaş başlattı. Özel askeri operasyonların başlamasıyla bölgede hareket başladı. Rusya’nın hücumları yalnızca Ukrayna halkını değil bölgede bulunan Türkleri de direkt olarak etkiledi. Türk markalar Ukrayna mağazalarını kapatmaya başladı.

LC Waikiki’den Colin’s’e kadar bir çok marka güvenlik telaşları sebebiyle mağazalarını kapatmaya başladı. English Home da dahil birçok marka, ülkede bulunan 200 civarında mağazasını kapattı.

Türk markalar Ukrayna mağazalarını kapatıyor!

Dünya’nın haberine nazaran AVM’lerden markalara yazı gönderildi. Colin’s’in 60, LC Waikiki’nin 50 civarında ve English Home’un ise 33 mağazası hali hazırda Ukrayna2da bulunuyor. LC Waikiki de bölgede en çok mağazaya sahip şirketler ortasında yer alıyor. Marka; Kiev, Çernigov, Jitomir, Harkov, Lviv, Dnipro, Krivoy Rog, Zaporijya, Odessa ve öbür kentlerde 50’ye yakın mağazaya sahip. Hali hazırda 60 mağazasını kapatmayı planlayan LC Waikiki savaşın patlak vermesiyle işleri hızlandırabilir.

Colin’s de olaylardan etkilenen bir öbür marka olarak karşımıza çıkıyor. Colin’s’in Ukrayna’da 70 civarında mağazası bulunuyor. Ülkede 30’dan fazla kentte var olan marka da güvenlik tasaları yaşıyor. Bölgede bulunan Türk perakendecileri yeni mağaza açılışlarını askıya alıyor.

Savaşın patlaması birebir vakitte ekonomiyi de alt üst etmiş durumda. Dolar ve altında sert yükselişler meydana geldi.