Pazarlama stratejinize yeni bir soluk getirmenin yollarını mı arıyorsunuz?

Umutsuzca pazarlama stratejinizi daha iyi sonuçlar vermeye mi çalışıyorsunuz?

İşte yapmanız gerekenler: Tüm şirketinizden yardım alın.

Neden pazarlama dışı çalışanları pazarlama faaliyetlerinize dahil edesiniz?

Bu pazarlama işbirliğinin sizin için nasıl çalışacağına bağlı olarak, bunun şirketinize fayda sağlayacağı daha birçok yolu keşfetmeniz muhtemeldir. Tecrübelerime göre, her zaman bu üç:

Dahili yeteneği tanımlayın

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, kuruluşlar beceri ve yetenekleri dışarıdan aramaya eğilimlidir. Bu mantıklı çünkü bu yeni işe alınanlar deneyimlerini getiriyor, bu nedenle herhangi bir eğitim gerekli değil.

Ancak şunu bir düşünün: Ürününüzü en iyi mevcut çalışanlarınız bilir. Birçoğunun müşterilerinizle doğrudan konuşma deneyimi var. Onları pazarlamanıza dahil etmek, müşterinizle en iyi şekilde ilişki kurabilen, şirketinizi sevdikleri için önemseyen insanlarla çalışmak anlamına gelir.

Dijital pazarlamada büyük bütçeler kazandırabilecek bir şey varsa, o da müşteri odaklılıktır. Promosyonunuzun işe yaramasını istiyorsanız, müşterilerinize odaklanın. Ve kimse bunu şu insanlardan daha iyi yapamaz: müşterilerinize gerçekten önem verin.

Ekibinizi motive edin

Dahil hissetmek, çalışanlarınızın moralinde harikalar yaratabilir. Aslında, fikir alışverişinde bulunabilmek, projeler üzerinde çalışabilmek ve sonuçları görebilmek muhtemelen çalışanlarınızı başka hiçbir şeyin olmadığı kadar motive edecektir.

Motivasyon ilhamı ve yaratıcılığı besler ve bunlar (genellikle çılgın) fikirlere ve deneylere açık olmanız koşuluyla dijital kampanyalarınızın performansını artırır.

Yeni içgörüler edinin: Güveni ve yeniliği teşvik edin

Yeni fikirler ve deneyler söz konusu olduğunda, bunlar pazarlama sektörümüzün anahtarıdır çünkü aslında hiçbir şey dijital pazarlama kadar hızlı gelişmemektedir.

Sosyal medya platformları gelir ve gider, dünün popüler SEO görevleri bugün sitenizin başını belaya sokabilir, her ay ortaya çıkan yeni araçlar vardır ve bunların eski güvenilir araçları ilgilerini kaybeder.

Dijital pazarlama ortamı değişkendir ve yeni taktikler ve teknolojiler getirmeye devam etmezseniz, bugünün taktikleri yarın işe yaramaz hale gelebilir ve onların yerini alacak hiçbir şeyiniz olmayabilir.

İşbirliği içinde yeni fikirler doğar ve dijital pazarlama stratejiniz bu şekilde yenilik yapmaya devam eder.

İçerik Pazarlama Sertifikası

İçerik Pazarlama alanında sertifika almak ister misiniz?

Farkındalığı, olası satışları, satışları ve yönlendirmeleri öngörülebilir ve kârlı bir şekilde artırmak için araçlardan ve kanallardan yararlanın – gerçek bir dijital pazarlama ustası olmak için bilmeniz gereken HER ŞEY.​ Burayı Tıklayın

Çalışanlarınızı pazarlama faaliyetlerine nasıl dahil edebilirsiniz?

Herhangi bir projeye daha fazla insanı dahil etmek söz konusu olduğunda, her zaman çözülmesi gereken bir sorun vardır: Zaman.

Çalışanlarınızın zamanı sizin tarafınızdan ödeniyor ve o ücretli zamanı başka bir yerde geçirmeye başladıklarında bu ek bir masraf oluyor.

Bunun da ötesinde, tüm insanlar farklıdır. Bazıları her türlü farklı görevi dengeleyebilir ve yine de her şeyi halledebilir. Diğerleri her zaman geride kalır, bu yüzden işlerine daha fazla görev eklemek onları çok fazla bunaltabilir.

Şirketinizin mücadele etmeye başlamasını istemezsiniz çünkü her çalışan pazarlama yaparak hiçbir şey yapmaz, ancak belirli kişileri geride bırakıp önceliklendirme ve işleri halletme konusunda daha iyi olanları davet edemezsiniz.

Bu bilmeceyi çözmenin birkaç etkili yolu vardır ve çalışanları pazarlama stratejinize davet etmeden önce bunu belirlemeniz çok önemlidir.

Aşağıdaki çözümlerden birini veya birkaçını deneyebilirsiniz:

  • Dijital pazarlamayı, projeleri zamanında tamamlayan çalışanlar için bir ödül olarak konumlandırın. Bu, diğer çalışanları yetişmeye teşvik edecektir.
  • Öncelikli görevlerini geride bırakmadan katılmak için zaman bulan çalışanları ödüllendirmek için bir liyakat artışı sağlayın
  • Bütçeniz buna izin veriyorsa, herkesin dijital pazarlama projelerinize ayırmasına izin verilen süreyi belirleyin. Çalışma sürelerinin %10’u veya %20’si olabilir ve Google’ın uyguladığına benzer şekilde işleyebilir. TeamSense gibi araçlar, çalışanlarınızın yan projelerde harcamaları için ayırabileceğiniz en iyi zamanı belirlemenize yardımcı olabilir.

Özellikle uzaktaki bir ekibi yönetiyorsanız, müşterilerinizin zamanlarını takip etmelerine ve daha iyi organize olmalarına yardımcı olacak bir tür yazılıma ihtiyacınız olacaktır.

Bazı kişilerin denizaşırı ülkelerde olabileceği dağıtılmış ekipler için, sanal bir telefon hattı, özel bir Slack kanalı ve bir anında mesajlaşmayı içerebilen uygun ve uygun fiyatlı iletişim yöntemleri bulmanız gerekecektir. Google E-Tablolar’ı (ücretsizdir) kullanarak paylaşılabilir programlar da ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz harika bir üretkenlik araçları koleksiyonu var, bu yüzden başlamak için bir tane seçin.

Kontrol ve ödül stratejinizi belirledikten sonra, çalışanlarınızın size nerede yardımcı olabileceğini görelim:

Şirketler arası çabalardan hangi pazarlama görevleri yararlanabilir?

içerik fikri

İçeriğiniz için beyin fırtınası yapmak, tüm şirketinizin katkıda bulunabileceği ilk açık görevdir. Bu sadece blog içeriğinizle ilgili değil: Hepsinin e-posta pazarlama içeriğiniz ve e-posta konularınız üzerinde beyin fırtınası yapmasına, potansiyel mıknatıs fikirleri, bilgi tabanı konuları vb. bulmasına izin verin.

Müşteri desteğinizden ve/veya satış ekibinizden bazı girdiler topladığınızdan emin olun çünkü bunlar, içerik ekibinize mevcut müşterilerinizin uğraştığı yaygın sorular ve mücadeleler hakkında bilgi verecektir. Bunlar kesinlikle içerik stratejinizin bir parçası olmalıdır.

Beyin fırtınası toplantılarınız yüz yüze, sanal olarak ve hatta yazarak olabilir. En çalışkan çalışanlarınızın bile katkıda bulunma fırsatına sahip olduğundan emin olmak için iyi bir karışıma sahip olmak en iyisidir.

Sosyal medya ve viral fikirler

Sosyal medya, organik takip ve etkileşimi artırmak için sürekli yaratıcılık ve deneyim gerektiren kanallardan biridir.

Yaratıcı bir stajyer devraldığında, bir iş sosyal profilinin çatıdan geçebileceği sık sık olur.

Eğlencelidir ve oyunlaştırılabilir. Sosyal medya güncellemesi en fazla etkileşim sağlayan bir çalışanı ödüllendiren bir tür hızlı yarışma düzenleyebilirsiniz. Ve tabii ki sadece nişan değil. Şirketimizde, sosyal medya güncellemeleri şu şekilde olan çalışanları ödüllendirmek için her türlü küçük ikramiyeye sahibiz:

  • potansiyel müşteri gönder
  • Bir ünlü tarafından yeniden paylaşılsın
  • En çok yorumu oluşturdu, vb.

Bu küçük yarışmalara biraz alıştıktan sonra, bunları soğuk e-posta gönderme taktiklerine genişletin, örneğin, bir bağlantı veya gazetecilik kapsamı/bahsetme getiren e-postaları ödüllendirin.

mini projeler

Son olarak, asıl işlerini pazarlama çabalarınıza yardımcı olmakla dengelemekte en iyi şekilde yapanlar daha da fazla ödüllendirilebilir: Onlara kendi küçük projelerini kurma, kurma ve tanıtma özgürlüğü verin.

İnsanlara sıfırdan bir şeyler yaratma özgürlüğü vermek, pazarlama stratejinizi inovasyonla güçlendirmenin en iyi yoludur. Güveninizi ve sorumluluğunuzu hisseden bu insanlar, yararlı bir şey yaratmak için ellerinden geleni yapacak ve bunu ellerinden geldiğince pazarlayacaklardır.

Bu yan projeler, kendi başlarına kurabilecekleri tek sayfalık siteler, ayrı bir “linkbait” projesi, yaratabilecekleri, tanıtabilecekleri ve düzenleyebilecekleri sanal bir etkinlik olabilir.

WordPress ve alternatiflerini denemelerine, yeni araçlar bulmalarına, yeni sosyal medya platformlarını denemelerine vb. izin verin. Bu alıştırmanın amacı, şirket için yararlı bir şeyler yaratırken yeni teknolojide ustalaşmak ve yeni fikirler denemektir.

Çözüm

Dijital pazarlama sürekli gelişiyor. Yeni içgörüler ve heyecanlı çalışanlar olmadan, dijital pazarlama stratejiniz hızla eskiyecek ve işe yaramayan tek bir taktiğe odaklanarak işe yaramaz hale gelecektir.

Pazarlama çabalarınızı şirketinizdeki diğer insanlara açmak ve onların yardım etmesine izin vermek, taktiklerinizi yenileyecek ve çeşitlendirecek, ayrıca tüm şirketinizin tek bir ortak hedef, yani pazarlama sonuçlarınız etrafında birleşmesini sağlayacaktır.