Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir müddettir merakla beklenen Şubat 2022 devrine ilişkin enflasyon datalarını açıkladı. Dolar kurundaki hareketlenmeler, küresel manada süren kıtlık dertleri üzere sebepler enflasyonu daha fazla körüklüyor.

TÜİK Şubat ayı enflasyon sayısını açıkladı

Bunun sonucunda Şubat ayı enflasyon dataları, beklentilerin de üzerine çıktı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2022 devrinde paylaştığı enflasyon datalarıyla Ocak 2021’den Ocak 2022’ye olan enflasyon artışını %48,7 olarak ortaya koymuştı.

Rusya Ukrayna savaşının da patlak vermesiyle mevcut halde makus olan enflasyon daha berbat hale geldi diyebiliriz. TÜİK’in açıklamasına nazaran Şubat ayında tüketici fiyatları aylık %4,84 oranında, yıllık bazdaysa %54,44 oranında artış gösterdi. Bloomberg HT’nin anketi, enflasyonun yıllık %52,85 olarak açıklanması tarafındaydı.

Ayrıyeten 4 Mart’ta ABD şubat ayı tarım dışı istihdamı açıklanacak. Beklentiler 438 bin. Bunun da fed para siyasetinde ve enflasyon oranında tesiri olacaktır. Dolar kurunda yaşanan çalkantılar uzun müddettir denetim altına alınmış olsa da bunun olumlu tesirleri ne yazık ki enflasyona yansımadı.

Hayat pahalılığından şikayet eden vatandaşların sayısı artıyor. Bilhassa Nisan ayları üzere enflasyonun tesirinin tam olarak görüleceği sav ediliyordu. Birinci olarak koronavirüsün gelmesiyle başlayan hayat pahalılığı küresel manada ekonomileri makûs etkiledi. 2 yıldır üst üste patlak veren etkenler de mevcut durumu daha da fazla olumsuz tarafta etkiledi.