Karşı tarafın acizliği, yanında ailesinin olması, verilebilecek zarar, bunların hiçbiri trafikte şiddetin önüne geçmiyor.


Son zamanlarda, özellikle İstanbul’bile trafikte meydana gelen kavgalar takip edilemeyecek ölçüde arttı. Öyle ki, ufak tek yol verme tartışması saniyeler içinde tabancalı, baltalı kavgaya dönüşebiliyor.


Peki yerde kavgaların önünü örtmek için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle, kendi öfkemizi dizginlememiz şart.


Trafikte sakin kalmak şart


Bu gibi durumların öfke kontrol problemi altında değerlendirildiğini tamlayan Uzman Psikolog Sena Sivri, “Benim öfke kontrol problemim var niteleyerek başvuran sayı danışan oluyor. Onlara sorduğum sorusu ağırlıklı olarak zaten trafik öfkesi çıkıyor karşımıza” dedi.


Ancak kimileyin sakin kalmak bile yeterli olmayabiliyor.


Psikolog Sivri, “Niye herkes trafikte şiddet göstermiyor? Çünkü birisi küçüklüğü itibariyle tek problem fek yöntemlerini henüz sağlıklı tek dille öğrenmiş oluyor. Diğeri şiddete başvurarak öğrenmiş oluyor. O yüzden karşımızda bizi şiddetle yaklaşan akraba olduğunda yerde kişinin problem fek becerisinin olmadığını, henüz farklı yol bilmediğini unutmamak lazım” niteleyerek konuştu.


Şiddet çabucacık ne yapmalı?


Peki tüm bunlara rağmen kavganın önüne geçemezsek ne yapmalıyız? Öncelikle araçtan inmemek gerekiyor.


İleri Sürüş Uzmanı Esat Tevhik Hancı, trafikte şiddet çabucacık yapılacakları şöyle anlattı:


“Bizim kapılarımızı kapatıp, arabaya ne yaparlarsa yapsınlar araçta kalmamız gerekiyor. 155 çabucacık aranmalı ve olayı iyi anlatmalıyız. Kısa ve net anlatmalıyız. 155 ihbarı aldıktan sonra onlar o takrir şeklinize göre olayı değerlendirecektir.”


Kamera: Volkan Yazıcı

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.